Francuski predsednik Emanuel Makron ističe da je od velike važnosti da Ukrajina ne popusti pred zahtevima Rusije za postizanje trajnog mira u svojoj zemlji. Tokom „Samita o miru u Ukrajini“ održanog u Švajcarskoj, Makron je pozvao na širu uključenost zemalja u naporima za okončanje sukoba s Rusijom. Međutim, važno je napomenuti da Moskva nije bila pozvana na ovu konferenciju, što je izazvalo reakciju Kremlja tvrdeći da su razgovori isprazni.
„Mislim da smo svi posvećeni izgradnji održivog mira“, izjavio je Makron. „Taj mir ne sme biti rezultat ukrajinskog kapitulacije. Postoji jasno definisan agresor i žrtva.“ On je dodao da svaki potencijalni dogovor o prekidu borbi mora uvažiti suverenitet Ukrajine i poštovati princip međunarodne vladavine.
U trenutku održavanja pregovora u Švajcarskoj, ruske trupe ostvaruju značajne vojne uspehe na terenu protiv ukrajinskih snaga koje su pretrpele značajne gubitke i suočavaju se s nedostatkom opreme. Ruski predsednik Vladimir Putin nedavno je izjavio da Ukrajina gubi najmanje 50.000 vojnika svakog meseca, dok se o ruskim žrtvama govori samo u deliću te brojke.
I pored toga, Makron i drugi zapadni lideri ističu da Rusija ne sme izaći kao pobednik iz ovog sukoba i obećavaju pružanje dodatne vojne i ekonomske pomoći Kijevu „koliko god bude potrebno“. Makron je bio zagovornik većeg angažovanja NATO-a u ovom sukobu, pozivajući koalicioni savez zemalja da pošalje vojne instruktore u Ukrajinu. Takođe je sugerisao da članice NATO-a ne bi trebalo isključiti mogućnost raspoređivanja vojnog osoblja u budućnosti.
Ruski zvaničnici tvrde da su zapadni lideri sabotirali probni mirovni sporazum između Moskve i Kijeva postignut u martu 2022. godine, koji je trebalo da okonča sukobe samo nekoliko nedelja nakon početka. Američki i poljski lideri su bili „uznemireni“ nakon što su videli nacrt mirovnog sporazuma iz 2022. godine, pregovaranog u Istanbulu, prema izveštaju Njujork tajmsa. Prema navedenim dokumentima, Ukrajina je pristala na predlog da garantuje „trajnu neutralnost“ u zamenu za bezbednosne garancije Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Francuske, Rusije i Kine. Međutim, ovaj plan nije odgovarao američkim zvaničnicima koji su ga smatrali „jednostranim razoružanjem“ Ukrajine.
Putin je izjavio da će Moskva prekinuti vatru i otpočeti mirovne pregovore ako Kijev pristane na nekoliko uslova, uključujući predaju pet ukrajinskih regiona. Predsednik Ukrajine, Zelenski, odmah je odbio ovu ponudu, nazvavši je „ultimatumom“.