Lideri EU će raspravljati o pobuni Rusije i obećati podršku Ukrajini

Lideri EU će raspravljati o pobuni Rusije i obećati podršku Ukrajini

Lideri Evropske unije će u četvrtak raspravljati o posledicama prekinute pobune u Rusiji dok obećavaju dalju podršku Ukrajini u njenom ratu protiv invazije Moskve, prenosi Rojters.

Na samitu u Briselu, lideri će takođe razgovarati sa šefom NATO-a Jensom Stoltenbergom i razgovarati o tome kakvu bi ulogu EU mogla da igra u zapadnim obavezama za jačanje bezbednosti Ukrajine.

Estonska premijerka Kaja Kalas rekla je da će lideri sigurno razgovarati o subotnjoj dramatičnoj napuštenoj pobuni Vagnerove plaćeničke grupe, iako ona nije na dnevnom redu samita niti se pominje u nacrtima njenih pisanih zaključaka.

„Svakako će doći do toga“, rekla je ona novinarima u Briselu uoči dvodnevnog samita, redovnog skupa na kojem će se razgovarati i o migracijama, odnosima sa Kinom i drugim pitanjima.

Kao i nekoliko drugih lidera EU, Kalas je rekao da je pobuna pokazala pukotine u ruskom rukovodstvu. Ona je rekla da je videla različite stavove o tome kako bi pobuna mogla da utiče na rat u Ukrajini i na rizik koji Rusija predstavlja za Zapad.

Zapad ne treba pokolebati i nastaviti da podržava Ukrajinu i jača njenu odbranu, rekao je Kalas.

Šarl Mišel, predsednik Evropskog saveta lidera EU, primetio je sličnu notu.

„U ovim okolnostima, ponovo ćemo potvrditi našu posvećenost podršci Ukrajini koliko god bude potrebno, uključujući održivu finansijsku i vojnu pomoć“, napisao je on u pismu pozivajući lidere na samit.

Priroda te pomoći će takođe biti na stolu u Briselu, jer zapadne zemlje rade na paketu dugoročnih garancija za obezbeđivanje oružja, opreme, municije, obuke i druge vojne pomoći Kijevu.

U nacrtu zaključaka samita navodi se da su zemlje EU spremne da doprinesu budućim bezbednosnim obavezama prema Ukrajini, da „pomognu Ukrajini da se dugoročno odbrani, odvrati akte agresije i odupre se naporima destabilizacije“.

Diplomate su rekle da je tekst predložila Francuska, zagovornica veće vojne i bezbednosne uloge EU.

Diplomate iz nekih zemalja rekle su da žele više detalja i da su zabrinute da bi ideja mogla biti u sukobu sa naporima koji uključuju Sjedinjene Države i NATO na dugoročnim obavezama prema Ukrajini.

„Postoji mnogo pitanja za mnoge zemlje članice“, rekao je diplomata iz jedne zemlje EU.

Zemlje uključujući SAD, Britaniju, Francusku i Nemačku razgovaraju o takvim merama uoči samita NATO sledećeg meseca u Viljnusu u Litvaniji, gde će dugoročna bezbednost Ukrajine biti glavna tema.

Francuska je insistirala na tome da bi se svaki doprinos EU podudarao sa doprinosima drugih i da bi se nadovezao na postojeće inicijative EU.

To uključuje Evropski mirovni fond, fond koji članicama EU nadoknađuje vojne donacije Kijevu, i misiju za obuku ukrajinskih vojnika.