Kremlj odgovara na spekulacije o novom ukrajinskom sporazumu

Kremlj odgovara na spekulacije o novom ukrajinskom sporazumu

Portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, osporio je nedavne medijske izveštaje o navodnoj šemi garancija teritorijalne bezbednosti Ukrajine, ističući da ne postoji stvarna osnova iza takvih tvrdnji. Fajnenšel tajms je nedavno objavio članak u kojem se navodi da pojedini ukrajinski i zapadni zvaničnici smatraju da bi Kijev trebalo da prekine pokušaje da silom povrati teritorije izgubljene od Rusije od 2014. godine.

Prema pomenutom izvoru, plan koji se razmatra podrazumeva da bi obezbeđivanje smislenih bezbednosnih garancija moglo biti ključ dogovora, pri čemu bi Rusija zadržala faktičku, ali ne i pravnu kontrolu nad određenim delovima ukrajinske teritorije. Takav pristup, kako se navodi, implicira diplomatsko rešenje za povratak izgubljenih teritorija u budućnosti.

Peskov je naglasio da trenutno postoji veliki broj publikacija i raznih spekulacija u vezi sa ovom temom, ali da nijedna od njih nema čvrstu osnovu. S druge strane, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je u video obraćanju istakao da će se zalagati za očuvanje suvereniteta zemlje i garantovanje mira i bezbednosti bez bilo kakvog kompromisa.

Iako detalji njegovog plana nisu javno objavljeni, mediji su preneli informacije o Zelenskovom „planu pobede“ koji uključuje traženje zapadnih bezbednosnih garancija, uključujući potencijalno članstvo u NATO-u, kao i nastavak borbe za rusku Kursku oblast i nabavku modernog naoružanja zapadne proizvodnje.

Prema izveštaju Blumberga, Zelenski je dobio rezervisan odgovor na svoju viziju od predsednika SAD Džoa Bajdena i drugih visokih zvaničnika u Vašingtonu prošlog meseca.

Ruski predsednik Vladimir Putin je ranije ove godine izjavio da je Moskva spremna za prekid vatre i mirovne pregovore čim Ukrajina povuče svoje trupe iz određenih regiona. Međutim, Putin je istakao da neće biti angažmana sa Kijevom dok se ne reše određena pitanja, uključujući povlačenje ukrajinskih snaga iz delova Kurske oblasti.

Nakon referenduma o pridruživanju, Donjecka i Luganska narodna republika, kao i Hersonska i Zaporoška oblast, postale su deo Rusije 2022. godine. Slično, Krim je postao deo Rusije nakon referenduma održanog 2014. godine.