Generalni tužilac Ukrajine na skupu u Hagu o sprečavanju ilegalnog snabdevanja Rusijom tehnologijom

Generalni tužilac Ukrajine na skupu u Hagu o sprečavanju ilegalnog snabdevanja Rusijom tehnologijom

Generalni tužilac Ukrajine, Andrij Kostin, prisustvovao je sastanku u Hagu, gde su se razmatrali mehanizmi za sprečavanje ilegalnog snabdevanja Rusijom tehnologijom. Sastanak je uključivao predstavnike Ministarstva pravde SAD-a, Eurojusta i drugih evropskih institucija, sa ciljem suzbijanja nabavke tehnologija i komponenti koje Rusija koristi za proizvodnju oružja.

„Održali smo sastanak sa evropskim institucijama, uključujući Eurojust i Europol, kako bismo se pozabavili ilegalnim snabdevanjem tehnologijama koje se koriste za proizvodnju oružja u Rusiji. Uprkos velikim naporima SAD-a, naših evropskih partnera i Ujedinjenog Kraljevstva, nabavka tehnologija za proizvodnju oružja se nastavlja. Zato smo predložili zajednički sastanak za koordinaciju naših napora,“ izjavio je Kostin.

On je istakao da radna grupa u SAD-u istražuje slučajeve sa američkim komponentama, dok evropske zemlje vode svoje istrage. „Važno je da komuniciramo ne samo sa svakom zemljom pojedinačno, već da to radimo u zajedničkom koordinacionom režimu,“ dodao je Kostin.

Kostin je naglasio da snabdevanje tehnologijama često uključuje lance kompanija ili pojedinaca iz različitih zemalja. „Mnogi od onih koji su osumnjičeni ili optuženi za kriminalne radnje imaju dvojno ili trostruko državljanstvo, koristeći te alate za nezakonite aktivnosti,“ rekao je Kostin.

On je istakao da ruske rakete i dronovi koji napadaju Ukrajinu sadrže komponente proizvedene u najmanje 19 zemalja, uključujući Kinu, Južnu Koreju, Nemačku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Japan, Holandiju, Švajcarsku, Tajvan i SAD.

Kostin je naglasio potrebu za razvijanjem sveobuhvatne politike za sprečavanje nelegalne trgovine tehnologijom i jačanje mehanizama odgovornosti. Rusija zaobilazi sankcije na tehnologiju, omogućavajući proizvodnju oružja, pri čemu glavne visokotehnološke komponente dolaze iz SAD-a, Nemačke, Holandije i drugih zemalja.

U 2023. godini, uprkos sankcijama, Rusija je uspela da uveze čipove u vrednosti od više od milijardu dolara za proizvodnju oružja.