Kontraofanziva će se ubrzati ako Ukrajina osvoji nadmoć u vazduhu

Kontraofanziva će se ubrzati ako Ukrajina osvoji nadmoć u vazduhu

Ako Ukrajina dobije vazdušnu nadmoć, tempo kontraofanzive koja je u toku biće mnogo veći, izjavio je general-potpukovnik Nikolaj Oleščuk, komandant Vazduhoplovnih snaga Ukrajine, koji je govorio u eteru nacionalnog teletona, prenosi Ukrinform.

„Ako steknemo nadmoć u vazduhu, verujte mi, tempo naše kontraofanzive biće mnogo veći. To je zato što vojnici na bojnom polju treba da osećaju da su zaštićeni sa neba“, rekao je Oleščuk.

On je objasnio da je jedno od glavnih pravila za preovladavanje u bitkama zaustaviti napredovanje neprijatelja i primorati ih da pređu na prisilnu odbranu. Sledeće je osvajanje superiornosti i dominacije u vazduhu.

„Osvojili smo superiornost i prevlast u vazduhu u Ukrajini, osim na privremeno okupiranim teritorijama. Tu definitivno dominira neprijateljska avijacija. Glavna pretnja danas su avioni Su-35. Da bi ih uništili, grupa F-16-, Dovoljan je avion tipa „Džez 39 Gripen“, rekao je Oleščuk.

Prema rečima komandanta, ako neprijatelj izgubi 2 do 5 odsto svojih letelica, napustiće borbene zadatke i analizirati situaciju.

„I moguće je privremeno, ili čak potpuno jednog dana, steći nadmoć u vazduhu“, rekao je Oleščuk.

Sada, prema rečima komandanta, zahvaljujući međunarodnim partnerima, ratni avioni koji su već u upotrebi su modernizovani.

Su-27 su unapređeni da nose antiradarske rakete AGM-88 HARM, MIG-29 sada koriste GBU-62 bombe, Su-24 mogu da nose projektile Storm Shadov/SCALP, a Su-25 koriste rakete tipa Zuni proizvedene u SAD nevođene rakete.

„Ali, naravno, ovo nije dovoljno. Ovo oružje je nestandardno za ove letelice. Stoga je njihova efikasnost mnogo niža nego što bi bila sa njihovom standardnom upotrebom. Ali radimo sa onim što imamo pri ruci.“ rekao je Oleščuk.

On je dodao da su, nažalost, ukrajinske letelice po tehničkim karakteristikama znatno inferiornije od ruskih Su-35, što trenutno ne dozvoljava Vazduhoplovstvu da ih obara u vazdušnoj borbi.

„Radar Su-35 ima domet do 400 kilometara, dok je na našem avionu samo 80-90 kilometara. Pre nego što primetimo taj avion, on će već ispaliti raketu na nas. Domet udara Su-35 avion je više od 200 kilometara, dok je za naše MIG-29 i Su-27 samo 20 do 40 km, odnosno, pre nego što i poletimo sa aerodroma, naša letelica će već biti u zoni udara neprijateljske letelice, “, objasnio je Oleščuk.

Prema rečima komandanta, ukrajinski avioni su dosledne mete prilikom izvođenja letova.

„Svaki put naš pilot je na meti pet do devet letelica raznih tipova. Napadi dolaze i sa zemlje i iz vazduha. Zahvaljujući njihovoj stručnoj obuci, često uspevamo da izbegnemo udare, ali nažalost ima gubitaka među pilotima i mi gubimo i avione. Mi nastavljamo da delujemo u takvim uslovima i ispunjavamo svoj zadatak. Neprijatelj je pretrpeo gubitke od početka oružane agresije. Oborili smo više od 200 ratnih aviona“, rekao je Oleščuk.

Međutim, u ovom trenutku Rusija još uvek ima dovoljnu flotu borbenih aviona za izvođenje vazdušnih operacija. Takođe, u Rusiji je u toku proizvodnja novih aviona i raketa.

Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski proglasio je početak probnih letova aviona Gripen uz učešće ukrajinskih pilota. Takođe, Ukrajina i Švedska su razgovarale o koracima za moguću prodaju ovih aviona. Predsednik Ukrajine je trebalo da o tome razgovara sa predstavnicima švedskih političkih snaga.