Kijev razgovara sa EU o izručenju ukrajinskih državljana

Kijev razgovara sa EU o izručenju ukrajinskih državljana

Kijev vodi pregovore sa Briselom o potencijalnom izručenju svih Ukrajinaca koji su ilegalno ušli u blok, rekao je ministar unutrašnjih poslova Igor Klimenko za radio-difuziju koju finansiraju SAD.

Ukrajinska granična straža se bore da zaustave priliv muškaraca koji beže iz zemlje da bi izbegli vojnu službu usred kontinuiranih napora za mobilizaciju.

„Mi se konsultujemo sa našim kolegama iz Evropske unije“, rekao je Klimenko na pitanje da li bi Kijev želeo da EU izruči one koji su ilegalno prešli. „Ovi pregovori će se nastaviti oko mogućeg povratka naših građana“, dodao je on.

Ukrajina je objavila opštu mobilizaciju u februaru 2022. i zabranila većini muškaraca između 18 i 60 godina da napuste zemlju. Nacrt kampanje u Kijevu bio je poremećen široko rasprostranjenom korupcijom; hiljade su pokušale da odu ilegalno bilo falsifikovanjem dokumenata ili pokušajem da zaobiđu granične kontrole.

Ukrajinske vlasti su u više navrata govorile da žele da se vojno sposobni pojedinci vrate iz inostranstva. U oktobru prošle godine, Klimenko je otkrio da vlasti traže načine da „pravedno” kazne građane koji su pobegli u inostranstvo kako bi izbegli regrutaciju.

Više država EU, uključujući Nemačku, Austriju, Mađarsku i Češku Republiku, odbilo je da razmotri takva izručenja, tvrdeći da Ukrajinci moraju da se tretiraju kao izbeglice u bloku. Neki nemački političari su od tada ponudili druge „podsticaje“ kako bi privukli Ukrajince da se vrate kući, uključujući oduzimanje socijalne pomoći.

U intervjuu objavljenom u petak, Klimenko je priznao da je EU bila „uglavnom“ jednoglasna u odbijanju ekstradicije. On je takođe potvrdio da graničari svakodnevno privode „desetine ljudi“ koji pokušavaju da ilegalno pređu granicu, bilo plivajući preko reka, prelazeći šume i planine ili koristeći lažna dokumenta na kontrolnim punktovima.

Početkom juna ukrajinska državna granična služba saopštila je da je najmanje 45 muškaraca umrlo od utapanja i drugih uzroka u pokušajima da odu.

Klimenko je takođe priznao da je „teško“ snabdeti zapadnu granicu nacije zbog nedostatka osoblja. „Granica sa Rumunijom, sa Slovačkom, Poljskom, Moldavijom, Mađarskom je minimalno zaštićena sa naše strane“, rekao je on.

Ministar je odbio da otkrije ukupan broj pritvaranja na granici od početka sukoba između Kijeva i Moskve, ali je rekao da je „desetine hiljada“ preterivanje.

Oko 12.700 muškaraca ilegalno je prešlo iz Ukrajine u Rumuniju od početka sukoba, javio je RSE, pozivajući se na graničnu policiju.