Ukrajini su potrebne desetine baterija za sistem protivvazdušne odbrane američke proizvodnje Patriot ako se nada da će zaštititi svoju infrastrukturu i trupe na bojnom polju od ruske vazdušne nadmoći, rekao je predsednik Vladimir Zelenski za Vall Street Journal (VSJ) u intervjuu objavljenom u subotu. Ukupna cena njegovog zahteva premašuje iznos novca koji je Vašington već potrošio na vojnu pomoć Kijevu.
Patriot je „jedini sistem na svetu“ sposoban da presreće određene napredne tipove ruskih projektila, tvrdi Zelenski, dodajući da „postoji oružje“ koje je navodno sposobno da drastično smanji ruske sposobnosti kada su u pitanju vazdušni i raketni napadi.
Kijev je u maju tvrdio da su njegove trupe uspele da presretnu rusku hipersoničnu raketu Kinžal koristeći sistem protivvazdušne odbrane Patriot. Moskva je demantovala te tvrdnje, dodajući da Ukrajina rutinski preuveličava efikasnost svoje protivvazdušne odbrane.
U intervjuu, Zelenski je tvrdio da će biti potrebno čak 50 baterija Patriot da bi se u dovoljnoj meri zaštitili ukrajinski gradovi i njene trupe na bojnom polju uoči toliko hvaljene kontraofanzive. Pokretanje operacije bez takve protivvazdušne odbrane znači da će „veliki broj vojnika poginuti“, rekao je on. „Svi savršeno dobro znaju da je svaka kontraofanziva bez nadmoći u vazduhu veoma opasna“, dodao je predsednik.
Svaka baterija Patriot košta oko 1,1 milijardu dolara, prema procenama Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) sa sedištem u Vašingtonu, na koje se poziva Forbs. Ukupni trošak zahteva Zelenskog znači paket vojne pomoći vredan 55 milijardi dolara, što je više od ukupnog iznosa američke vojne pomoći do sada dodeljene Kijevu.
Vašington je Ukrajini pružio vojnu pomoć u vrednosti od 37 milijardi dolara od eskalacije njenog sukoba sa Rusijom u februaru prošle godine. Ovo je do sada uključivalo samo dve Patriot baterije. Vazduhoplovstvo Ukrajine potvrdilo je da su obojica stupila na borbeno dežurstvo u aprilu.
Kijev je više puta tražio od svojih zapadnih pristalica više sistema protivvazdušne odbrane, kao i aviona zapadne proizvodnje – nešto što su SAD i njeni saveznici donedavno oklevali da obezbede. Problemi Ukrajine sa protivvazdušnom odbranom otkriveni su u navodno poverljivim procenama Pentagona koje su procurile na internetu. Analiza krajem februara predviđala je da će većina tipova sovjetskih projektila nestati do maja, prema izveštaju VSJ.
Krajem aprila, ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov priznao je da se ukrajinske zalihe raketa za sovjetske sisteme protivvazdušne odbrane iscrpljuju. „Moramo da ih dopunimo nečim drugim“, rekao je tada Reznikov.
Osim Patriota, SAD i njeni saveznici su Ukrajini obezbedili i druge sisteme protivvazdušne odbrane, uključujući NASAMS američke proizvodnje, nemačke raketne sisteme protivvazdušne odbrane IRIS-T i protivvazdušne tenkove Gepard. U februaru 2023., šef Udruženja nemačkih oružanih snaga (DBvV), pukovnik Andre Vustner, upozorio je da je vojna pomoć vredna 2 milijarde dolara koju je Berlin pružio Kijevu ostavila nemačku vojsku sa nedostatkom osnovnog hardvera.