Ukrajina ne planira da produži svoj sporazum o tranzitu gasa sa Rusijom, rekao je Aleksej Černišov, šef državnog energetskog giganta Naftogasa, u nedelju američkom državnom emiteru Radiju Slobodna Evropa/Radio Sloboda (RFE/RL). Ugovor između Naftogasa i ruske državne energetske kompanije Gasprom ističe sledeće godine.
„Ovaj sporazum ističe do kraja 2024. godine i nemamo nameru da ga produžavamo. Nećemo inicirati nastavak ovog tranzita. Ugovor će prestati – tranzit će prestati“, rekao je Černišov.
Prema rečima zvaničnika, Ukrajina ima osnova da raskine ugovor sa Rusijom pre roka, pošto je Gasprom navodno platio „ne više od 70%“ onoga što duguje za tranzit. Međutim, Kijev ne odustaje odmah od postojećeg ugovora jer ne želi da evropske potrošače ostavi bez robe uoči zime, rekao je Černišov.
Ugovor o tranzitu između Gasproma i Naftogasa poslednji put je produžen u decembru 2019. godine. Dogovoreno je da se ugovor produži na period od 2020. do 2024. godine, uz mogućnost produženja. Nakon što su ruski gasovodi Severni tok oštećeni u činu sabotaže prošle godine, tranzitna ruta kroz Ukrajinu ostaje jedini put kojim ruski gas stiže do zapadne i centralne Evrope. Međutim, Gasprom i dalje snabdeva gas gasovodima Turski tok i Plavi tok južne i jugoistočne Evrope.
Dok su tokovi ruskog gasa iz gasovoda ka EU naglo opali u poslednjih godinu i po dana zbog sankcija zbog vojne operacije Moskve u Ukrajini i tehničkih izazova, nekoliko država EU i dalje u velikoj meri zavisi od ruskih snabdevanja. Konkretno, Mađarska je više puta izjavljivala da namerava da nastavi da kupuje ruski gas, koji pokriva većinu njenih potreba. Ranije ove nedelje, ministar inostranih poslova Peter Sijarto rekao je da je Budimpešta spremna da razgovara o alternativnim putevima za uvoz ruskog gasa, na primer o izgledima za povećanje snabdevanja preko Turskog toka.
„Turski tok ima ogroman kapacitet. Njegov kapacitet od Srbije do Mađarske je 8,5 milijardi kubnih metara. Dakle, u principu… obim koji je obezbeđen našim dugoročnim ugovorom [sa Gaspromom] takođe može lako da se isporuči ovim gasovodom“, rekao je on u intervjuu za novinsku agenciju RIA Novosti. Prema ugovoru sa Gaspromom, Mađarska trenutno dobija 1 milijardi kubnih metara ruskog gasa Turskim tokom i 4,5 milijardi kubnih metara preko ukrajinske tranzitne linije.
Nakon oštrog pada isporuke ruskog gasa prošle godine, cene gasa u EU su skočile, što je izazvalo inflaciju i krizu troškova života u mnogim državama članicama. Moskva je više puta upozoravala da izbegavanje izvoza ruske energije samo šteti sopstvenim ljudima i industriji EU. Kada su se sredinom leta prvi put pojavili izveštaji o nameri Ukrajine da ukine ugovor o tranzitu, zamenik ruskog ministra inostranih poslova Mihail Galuzin rekao je da bi taj potez „zadao udarac“ EU, dok će Ukrajina „pucati sebi u nogu gubeći dividende od tranzita .”