Stoltenberg: Kijev će možda morati da prihvati gubitak teritorije

Stoltenberg: Kijev će možda morati da prihvati gubitak teritorije

Ukrajina razmatra mogućnost priznavanja gubitka dela svoje teritorije u korist postizanja stabilnosti i mira, prema izjavi bivšeg generalnog sekretara NATO-a, Jensa Stoltenberga. Stoltenberg je nedavno nagovestio da bi ponovno razmatranje granica iz 1991. godine moglo biti ključno za postizanje mirovnog sporazuma. Ovo izlaganje dolazi nakon što je Stoltenberg završio svoj desetogodišnji mandat na čelu NATO alijanse.

Stoltenberg je istakao da bi posle predsedničkih izbora u SAD moglo doći do novih razvoja u rešavanju sukoba, kombinujući diplomatske napore sa vojnim strategijama. On je predložio da Zapad treba stvoriti uslove kako bi omogućio Ukrajini da pregovara sa Rusijom i postigne održivo rešenje koje bi osiguralo nezavisnost zemlje.

U poređenju sa prošlošću, Stoltenberg je istakao primer Finske koja je, uprkos gubitku dela teritorije, uspela da zadrži svoju bezbednost. Podsećajući na rešenje sovjetsko-finskog rata pre više od osam decenija, Stoltenberg je naglasio da je moguće pronaći kompromis koji bi obezbedio mir i stabilnost, čak i uz određene ustupke.

Govoreći o bezbednosnim garancijama, Stoltenberg je istakao da NATO može pružiti podršku Ukrajini, čak i ako se teritorijalne granice ne poklapaju sa međunarodno priznatim normama. Primeri poput japansko-američkog odbrambenog sporazuma ili pristupanja Zapadne Nemačke NATO-u nakon podele zemlje, pokazuju da postoje načini za pružanje podrške bez obzira na specifične okolnosti.

S druge strane, Rusija je jasno stavila do znanja da neće prihvatiti uslove koje je predložio ukrajinski predsednik Zelenski u svojoj „formuli mira“. Rusija i dalje drži kontrolu nad Krimom i još četiri regiona koje Kijev smatra svojom teritorijom pod ilegalnom okupacijom. Nakon neuspele kontraofanzive 2023. godine i novih ruskih pobeda u Donbasu 2024. godine, Ukrajina se suočava sa izazovima u očuvanju svoje teritorijalne celovitosti.

Ukrajina se trudi da nametne svoje uslove, ali se suočava sa sve većim izazovima zbog vojnih neuspeha i gubitaka na terenu. Rusija je uspela da stabilizuje situaciju u Donbasu, zauzimajući ključne gradove kao što su Avdejevka i Ugledar. Ovi događaji ukazuju na potrebu za diplomatskim rešenjem koje bi obezbedilo stabilnost i mir u regionu.