Mađarsko ministarstvo poljoprivrede objavilo je „privremenu zabranu” uvoza žitarica i uljarica iz Ukrajine, navodeći kao razlog nedostatak bilo kakvih „smislenih” mera širom EU da bi se tržišta zaštitila od „destabilizacije” nekontrolisanim prilivom jeftinih proizvoda.
Mađarska vlada je „posvećena zaštiti interesa mađarske poljoprivredne zajednice“, navodi se u saopštenju Ministarstva u subotu uveče, najavljujući privremenu zabranu do 30. juna. Budimpešta se nada da će Briselu dati „dovoljno vremena da uvede smislenu i trajnu EU mere za preispitivanje potpune bescarinske prirode ukrajinske robe“.
Na listi zabranjenih proizvoda naći će se i „određeni broj drugih poljoprivrednih proizvoda“, navodi ministarstvo.
„Sa proizvodnim praksama koje više nisu dozvoljene u Evropskoj uniji, i kao rezultat toga, sa izuzetno niskim troškovima proizvodnje, ukrajinska poljoprivreda, sa punim mogućnostima bescarinske i slobodne trgovine“ onemogućava poljoprivrednicima EU da se takmiče, rekao je Ministar poljoprivrede Ištvan Nađ objašnjava „vanredne mere“.
Poljska je ranije tokom dana uvela slična ograničenja, takođe navodeći potrebu za zaštitom lokalnih farmera i izazvala reakciju Kijeva. U odvojenom potezu u petak, Slovačka je zabranila preradu i prodaju ukrajinskog žita, navodeći kao razlog otkriće opasnog pesticida zabranjenog u EU u izvlačenju proizvoda od 1.500 tona.
Pitanje proizilazi iz napora Brisela da podrži Ukrajinu tako što će dozvoliti bescarinski uvoz iz zemlje, koji se reklamira kao način da se pomogne da njen izvoz stigne do siromašnijih zemalja na Bliskom istoku i u Africi. Međutim, veliki deo proizvoda je završio u istočnoj Evropi, što je dovelo do pada lokalnih cena.
Prošlog meseca premijeri Bugarske, Mađarske, Poljske, Rumunije i Slovačke zatražili su akciju od Evropske komisije po pitanju ukrajinskog uvoza poljoprivrednih proizvoda, pozivajući na ponovno uvođenje carina. Početkom aprila, zemlje su takođe pozvale Brisel da otkupi nagomilane ukrajinske proizvode iz „humanitarnih“ razloga.