Šef kabineta ukrajinskog predsednika Andrij Jermak je, povodom severnokorejskog transfera 100 balističkih projektila Moskvi, pozvao partnere da pojačaju kontrolu izvoza i sankcije.
Jermak je naveo da su balističke rakete KN23 koje Rusija dobija od Pjongjanga jedno od glavnih sredstava „terora protiv civilnog stanovništva Ukrajine“.
„Ovim projektilima ruske trupe su pogodile stambene zgrade, a posebno su u januaru ove godine pogodile višespratnicu u Kijevu, ubivši četiri osobe. Ove balističke rakete imaju zapadne komponente, mi stalno govorimo našim partnerima o tome. Sada je Severna Koreja prenela 100 raketa, prebaciće još. Sa ovim projektilima Rusija ubija Ukrajince, a Severna Koreja testira njihovu efikasnost za moguću upotrebu u Južnoj Koreji u budućnosti, kao i znanje koje vojno osoblje iz Severne Koreje stiče na frontu“, naglasio je Jermak, prenosi Ukrinform.
