Japan i Italija ponovo potvrđuju snažnu podršku Ukrajini

Japan i Italija ponovo potvrđuju snažnu podršku Ukrajini

Na sastanku u Tokiju, japanski premijer Fumio Kišida i premijerka Italije Đorđa Meloni potvrdili su rešenost svojih zemalja da sarađuju u podršci Ukrajini, koja se odupire sveobuhvatnoj ruskoj invaziji poslednje dve godine, prenosi Kjodo.

Poseta Melonijeve Tokiju povezana je sa prenošenjem japanskog predsedavanja Grupom sedam (G7) na Italiju, koja će biti domaćin ovogodišnjeg samita G7.

Kišida i Meloni su takođe ponovo potvrdili svoju saradnju u podršci Ukrajini, koja je u poslednje dve godine bila pod ruskom invazijom, dok su razmenili mišljenja o tome kako da se izbore sa rastućom kineskom asertivnošću u azijsko-pacifičkom regionu.

U Hirošimi, lideri G7 obećali su „nepokolebljivu podršku“ Ukrajini usred rata, a ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je učestvovao na sednicama završnog dana trodnevnog skupa.

Tokom razgovora u Tokiju, dvojica lidera su razgovarali o dostignućima samita G7 koji je održan u Kišidinoj matičnoj izbornoj jedinici u Hirošimi u maju 2023. godine, uključujući uspostavljanje pravila za sprečavanje zloupotrebe tehnologije veštačke inteligencije.

Meloni je rekla Kišidi da Italija planira da se na predstojećem samitu fokusira na to kako da se izbori sa klimatskim promenama i energetskom bezbednošću, kao i kako da sarađuje sa ekonomijama u nastajanju i razvoju na „globalnom jugu“.

Na frontu odbrane, Kišida i Meloni su razgovarali o svom trosmernom zajedničkom projektu za razvoj borbenog aviona sledeće generacije sa Britanijom jer se suočavaju sa sve ozbiljnijim bezbednosnim izazovima, kao što je ruska agresija na Ukrajinu.

Krajem prošle godine, ministri odbrane Japana, Italije i Britanije složili su se da uspostave koordinaciono telo za nastavak projekta, što je ključni korak u sprovođenju njihovog plana u praksi.

Grupa sedam (G7) uključuje Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, Francusku, Nemačku, Italiju, Japan, Sjedinjene Države i Evropsku uniju.

Zemlje Grupe sedam (G7) i Evropska unija razgovaraju o planu da se više od 250 milijardi dolara zamrznute imovine ruske centralne banke iskoristi kao kolateral za finansiranje oporavka Ukrajine.