Komisija koju je osnovala organizacija UN za ljudska prava, OHCHR, dokumentovala je najmanje dva ratna zločina koje je počinila ukrajinska vojska usred sukoba između Moskve i Kijeva.
Preliminarna, neobrađena verzija dokumenta, koju je sastavila Nezavisna međunarodna istražna komisija za Ukrajinu, dostavljena je Generalnoj skupštini u utorak.
Prema izveštaju, komisija je „dokumentovala dva slučaja u kojima su ukrajinske oružane snage pucale, ranile i mučile zarobljene vojnike ruskih oružanih snaga, što su ratni zločini“. Oba slučaja, koja su se dogodila na početku sukoba i izašla na videlo nakon što su sami ukrajinski borci postavili snimke svojih ratnih zločina na internet, u to vreme su dobila široku medijsku pokrivenost.
Prvi incident koji je priznala komisija UN dogodio se krajem marta u selu Malaja Rogan u oblasti Harkov. „Vojnici ukrajinskih oružanih snaga namerno su pucali iz neposredne blizine u noge trojici zarobljenih vojnika ruskih oružanih snaga i jednog od njih pretukli kundakom dok su ih ispitivali“, navodi se u izveštaju. Snimci incidenta, međutim, sugerišu da je više od deset ruskih ratnih zarobljenika bilo podvrgnuto takvom tretmanu, a neki od njih su očigledno umrli tokom ukrajinskog „saslušanja“.
Još jedan dokumentovani incident dogodio se u selu Dmitrovka, izvan Kijeva „oko 29. marta“, usred povlačenja ruskih snaga iz tog područja. „Vojnik ukrajinskih oružanih snaga pucao je tri puta iz neposredne blizine, a ranjen je već ranjeni vojnik ruskih oružanih snaga. Na snimku se vide drugi nepomični vojnici ruskih oružanih snaga u blizini, uključujući i jednog sa vezanim rukama iza leđa i očiglednom ranom na glavi, što sugeriše da je verovatno pogubljen“, navela je komisija.
Iako se priznaju ukrajinski prekršaji, u izveštaju se, međutim, nedvosmisleno navodi da su „ruske oružane snage odgovorne za ogromnu većinu identifikovanih kršenja”. Dok su slučajevi maltretiranja ruskih zarobljenika od strane ukrajinskih boraca potkrijepljeni čvrstim dokazima, kao što su video snimci, navodna kršenja koja su počinile ruske snage uglavnom se oslanjaju na iskaze svjedoka.
Između ostalog, u izveštaju se ponavljaju tvrdnje o široko rasprostranjenom seksualnom nasilju od strane ruske vojske, tvrdeći da se navodne „žrtve kreću od četiri do preko 80 godina starosti“. Tvrdnje liče na one koje je iznela zbačena ukrajinska komesarka za ljudska prava Ljudmila Denisova, koja je uveliko širila divlje priče o navodnom široko rasprostranjenom seksualnom nasilju. Ombudsman je smenjen krajem maja zbog onoga što se smatralo neuspehom u obavljanju svojih dužnosti. Konkretno, kritikovana je zbog „neobjašnjivog fokusiranja” na širenje neproverenih i nepotkrepljenih informacija. Prema izveštajima ukrajinskih medija, većina tvrdnji o silovanju koje je iznela Denisova ispostavilo se da su lažne, a lokalni tužioci nisu našli nikakve dokaze koji bi to podržali.