Granate pogodile dalekovode ukrajinske nuklearne elektrane

Granate pogodile dalekovode ukrajinske nuklearne elektrane

Rusija i Ukrajina optužile su jedna drugu u petak za granatiranje najveće nuklearne elektrane u Evropi, jer su borbe ponovo besne u ključnom pograničnom regionu Donbasa, a još tri broda su napustila luke koje su prevozile prethodno blokirano ukrajinsko žito.

Granate su pogodile visokonaponski dalekovod u fabrici Zaporožje, što je navelo operatere da isključe reaktor uprkos tome što nije otkriveno curenje radioaktivnog zračenja. Ruske snage su zauzele fabriku početkom marta u početnoj fazi rata, ali njome i dalje upravljaju ukrajinski tehničari.

Ranije ove nedelje, nuklearni nadzor Ujedinjenih nacija apelovao je na pristup elektrani, za koju Vašington kaže da Rusija koristi kao štit na bojnom polju.

Ukrajinska državna nuklearna kompanija Energoatom okrivila je Rusiju za štetu u elektrani.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da je Moskva odgovorna i optužio je da je počinila „otvoreni, drski zločin, akt terora“, pozivajući na sankcije celoj ruskoj nuklearnoj industriji.

Rusko ministarstvo odbrane optužilo je ukrajinske snage za granatiranje elektrane, rekavši da je curenje radijacije izbegnuto samo srećom.

U njemu se navodi da je kao rezultat toga smanjen proizvodni kapacitet jedne jedinice, a prekinuto je napajanje druge jedinice. Pored toga, obližnji grad Enerhodar imao je problema sa snabdevanjem strujom i vodom, navodi se u saopštenju ministarstva.

Energoatom je saopštio da je postrojenje, oko 200 km (160 milja) severozapadno od ruske luke Mariupolj na jugoistoku Ukrajine, još uvek u funkciji i da nije otkriveno nikakvo radioaktivno ispuštanje.

Dalje na istok, obe strane su tvrdile da su napredovale na malo, dok je ruska artiljerija bombardovala gradove i sela širom širokog područja u sada poznatoj taktici.

Harkov, drugi grad u Ukrajini, podvrgnut je ponovnom granatiranju u petak rano ujutru, rekao je gradonačelnik. „Ceo Harkov je čuo zvukove“, rekao je gradonačelnik Harkova Ihor Terehov u Telegramu. „Spasilačke ekipe su na licu mesta.

Detalji o žrtvama ili šteti nisu odmah dostupni.

Grad Nikolajev na jugu zemlje granatiran je u petak uveče i jedna osoba je poginula, rekao je gradonačelnik Oleksandar Senkevič u Telegramu. Dvadeset dve osobe su povređene. Oštećena je 21 privatna kuća i pet stambenih zgrada, rekao je gradonačelnik.

U drugim slučajevima, tri broda za žito napustila su ukrajinske luke u petak, a prvi ulazni teretni brod od ruske invazije trebalo je da se ukrca u Ukrajinu, što je označilo dalje korake u naporima vlade Kijeva da oživi svoju ekonomiju nakon pet meseci rata.

Ruski predsednik Vladimir Putin sastao se u međuvremenu u ruskom gradu Sočiju sa turskim predsednikom Tajipom Erdoganom, koji gaji ulogu posrednika u ratu.

Turska je pomogla u pregovorima o sporazumu kojim je u ponedeljak prvi brod sa žitaricama napustio ukrajinsku luku na strana tržišta od invazije.

U petak su iz Černomorska i jedan iz Odese krenula dva žitna broda sa ukupno oko 58.000 tona kukuruza, saopštilo je tursko ministarstvo odbrane.

Očekuje se da će turski brod za rasute terete Osprei S, koji vijori pod zastavom Liberije, u petak stići u Černomorsk kako bi napunio žito, saopštila je regionalna uprava Odese.

Rusija i Ukrajina normalno proizvode oko jedne trećine svetske pšenice, a Ujedinjene nacije su upozorile da bi obustavljanje isporuke žitarica kroz Crno more kojim dominiraju Rusi moglo da dovede do gladi u drugim zemljama, posebno u Africi, Aziji i na Bliskom istoku.

Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u, kako je Putin nazvao „specijalnom vojnom operacijom“, sukob se pretvorio u rat na iscrpljivanje koji se vodi uglavnom na istoku i jugu Ukrajine.

Moskva pokušava da preuzme kontrolu nad Donbasom koji uglavnom govori ruski, koji se sastoji od provincija Lugansk i Donjeck, gde su promoskovski separatisti zauzeli teritoriju nakon što je Kremlj anektirao Krim na jugu 2014.

Ruska novinska agencija TASS je u petak citirala separatističke snage koje su rekle da su one i ruske trupe preuzele potpunu kontrolu nad Piskijem u regionu Donjecka, utvrđenim selom koje drže ukrajinske trupe i blizu grada Donjecka, a koje je u rukama separatističkih snaga koje podržava Rusija.

Ukrajina je pretvorila selo u uporište, videći ga kao tampon protiv snaga koje podržava Rusija, koje drže Donjeck oko 10 km jugoistočno.

TASS je takođe rekao da se borbe vode u gradu Bahmutu, severno od Donjecka i sledećeg glavnog cilja Rusije.

Ali generalštab ukrajinskih oružanih snaga u saopštenju od petka je u suprotnosti sa tvrdnjama koje je izneo TASS.

„Okupatori su svojim ofanzivnim stavom pokušali da zauzmu povoljnije položaje i poboljšaju svoje taktičke položaje u oblasti Bahmuta, Zajceva i Veršinja. Bili su neuspešni i povukli su se“, navodi se.

U saopštenju se dodaje da je Rusija „neuspešno pokušala da napreduje ka“ drugim gradovima, uključujući Piski.

Rojters nije mogao da potvrdi tvrdnje nijedne strane o razvoju događaja na bojnom polju.

Očekuje se da će sledeći paket oružja Ukrajini iz Sjedinjenih Država koštati milijardu dolara, što je jedan od najvećih do sada, rekla su za Rojters tri izvora obaveštena o ovom pitanju.