EU je spremna da potkopa privredu Mađarske ako mađarski premijer Viktor Orban na samitu 1. februara blokira dodelu finansijske pomoći Ukrajini u iznosu od 50 milijardi evra, navodi se u članku Fajnenšel tajmsa, koji se upoznao sa planom EU.
Prema planu koji su izradili evropski zvaničnici, strategija Brisela bi bila da iskoristi ekonomske slabosti Mađarske, ugrozi njenu valutu i potkopa poverenje investitora kako bi naštetio „radnim mestima i rastu“ zemlje ako Orban odbije da ukine svoj veto na pomoć Kijevu.
Kako navodi izdanje, lideri EU su spremni da javno objave potpuni prekid svakog finansiranja Mađarske kako bi uplašili tržišta, izazvali navalu za forintom nacionalne valute i naglo povećanje troškova zaduživanja.
U dokumentu koji citira FT kaže se da će „u slučaju da na samitu 1. februara ne bude dogovora, drugi šefovi država i vlada javno izjaviti da, u svetlu nekonstruktivnog ponašanja mađarskog premijera… ne mogu da zamisle da „Budimpešti će biti obezbeđena sredstva EU“.
Bez ovog finansiranja, „finansijska tržišta, evropske i međunarodne kompanije mogu biti manje zainteresovane za ulaganja u Mađarsku“, navodi se u dokumentu.
Kako se ističe u materijalu, takva kazna „može brzo da izazove dalje povećanje troškova finansiranja državnog deficita i pad kursa valute“.
Dokument, koji je pripremio zvaničnik Saveta EU, ukazuje na ekonomske slabosti Mađarske, uključujući visok državni deficit, visoku inflaciju, slabu valutu i najviši nivo otplate duga kao udela u bruto domaćem proizvodu u EU.
U izveštaju se naglašava da „radna mesta i rast…u velikoj meri zavise“ od inostranog finansiranja, koje se u velikoj meri oslanja na fondove EU.
Mađarski ministar za evropske poslove Janoš Boka rekao je da nije svestan ovih pretnji, ali je dodao da njegova zemlja „ne podleže pritiscima“.
Mađarska ne povezuje podršku sa Ukrajinom i pristup fondovima EU i odbacuje ono što druge stranke rade. Mađarska je uzela i nastaviće da konstruktivno učestvuje u pregovorima“, dodao je on.
Prema rečima mađarskog ministra, Budimpešta je u subotu poslala Briselu novi predlog u kome je navela da je sada otvorena za korišćenje budžeta EU za ukrajinski paket i čak izdavanje zajedničkih dužničkih obaveza za njegovo finansiranje.
Boca je za FT rekao da Budimpešta želi da „istraži mogućnost konstruktivnijeg i evropskog rešenja“ i predložila da bi mogla da podrži plan od 50 milijardi evra ako bi dobila godišnji veto na isplate.
Troje diplomata EU izjavilo je za FT da mnoge zemlje podržavaju plan koji su predložili evropski zvaničnici.
„Temperature su očvrsnule. Kakva je ovo zajednica ako dozvolimo ovakvo ponašanje“, rekao je jedan od njih.
Drugi diplomata je dodao da „nema šanse“ da Orban dobije godišnji veto na finansiranje.
Predstavnik Saveta EU rekao je da ne komentarišu curenje informacija.
Iako 26 država članica EU ima plan „B“, koji podrazumeva dodelu novca Kijevu van budžeta EU, potrebna je ratifikacija u nacionalnim parlamentima, što izaziva kašnjenja i neizvesnost.
Nekoliko prestonica razmatralo je pozivanje na član 7. Ugovora o Evropskoj uniji, koji bi omogućio Briselu da Budimpešti oduzme pravo glasa ili, prema rečima jednog diplomate, blokira isplatu novca.
Ali drugi su odbacili ideju jer zahteva jednoglasnu podršku, a mnoge zemlje oklevaju da uvedu tako oštre sankcije.
Zvaničnik EU rekao je u petak da pregovori o odobrenju četvorogodišnjeg programa pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra postaju sve teži jer Mađarska ne pokazuje fleksibilnost uoči samita sledeće nedelje.
A pre toga je agencija Blumberg, pozivajući se na sopstvene izvore, javila da će Mađarska odustati od primedbi na stvaranje fonda vojne pomoći Ukrajini sa godišnjim budžetom od 5 milijardi evra.