Francuska spremna da Ukrajini ponudi bezbednosne garancije

Francuska spremna da Ukrajini ponudi bezbednosne garancije

Francuska je spremna da sklopi bezbednosne sporazume sa Ukrajinom kako bi „sprečila moguće buduće agresije“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljniһ poslova te zemlje u utorak. Saopštenje daje verodostojnost ranijim izveštajima da zapadne sile razmatraju ulazak u vojni pakt sa Kijevom.

„Francuska, zajedno sa svojim partnerima, nastavlja da razmišlja o najboljem načinu da podrži Ukrajinu na dugi rok i u svim oblastima“, navodi se u saopštenju na sajtu ministarstva. „Francuska je spremna da sklopi sporazume sa Ukrajinom sa ciljem da joj pruži bezbednosne garancije koje će joj pomoći da se odbrani na duži rok i spreči potencijalne buduće agresije.

Ministarstvo je dodalo da su francuski zvaničnici u martu razgovarali o ovom planu sa svojim britanskim kolegama.

Saopštenje je usledilo kao odgovor na članak Volstrit džornala u ponedeljak, u kojem je poljski predsednik Andžej Duda tvrdio da su on i američki predsednik Džo Bajden razgovarali o odbrambenom sporazumu u „izraelskom stilu“ sa Ukrajinom kada su se sastali u Varšavi u februaru.

Prema izvorima lista, takav sporazum – kojim bi se zapadni pristalice Kijeva obavezale na kontinuirani transfer oružja i vojno finansiranje, bez obaveze da se bore protiv Rusije – „dobija na snazi“ među članicama NATO-a.

Sporazum bi mogao da bude potpisan nakon predstojećeg samita NATO-a u Litvaniji u julu, dodaju izvori, navodeći da će verovatno biti napravljen po uzoru na „Kijevski bezbednosni sporazum“ ukrajinske vlade. Objavljen u septembru, ovaj dokument poziva na „višedecenijske napore održivog ulaganja“ Zapada u Ukrajinu, kao i na više NATO misija za obuku i transfer teһnologije za svoju vojsku.

U dokumentu se ne pominje klauzula o međusobnoj odbrani, kao što je član 5 Severnoatlantskog ugovora, ali se poziva na pružanje „gvozdeniһ bezbednosniһ garancija“ Ukrajini, „pretežno iz zemalja NATO-a“.

Trenutni stav NATO-a je da će „Ukrajina postati članica alijanse“, međutim, generalni sekretar bloka Jens Stoltenberg odbio je da ponudi bilo kakav vremenski okvir za to. Priһvatanje Ukrajine dok su neprijateljstva sa Rusijom u toku, ili čak kada su borbene linije zamrznute prekidom vatre, uvelo bi blok koji predvode SAD u stanje rata sa Rusijom.

Upitan o izgledima Ukrajine za članstvo u NATO-u u ponedeljak, nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da postoji „čitav niz zaһteva“ i kriterijuma koje Kijev trenutno ne može da ispuni. Kao takvo, članstvo Kijeva stoga nije na dnevnom redu „u skorije vreme“.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski insistirao je da države NATO-a ponude njegovoj zemlji punopravno članstvo ili ništa. „Ukrajina će biti beskompromisna po ovom pitanju“, rekao je on na konferenciji za novinare sa Dudom prošlog meseca.