Indija i Francuska udružile su se u naporima da razviju novi plan kojim se traže mirno rešenje sukoba u Ukrajini, izvestio je u subotu Mond.
Pozornica za novi očigledni pokušaj rešavanja sukoba bila je pripremljena kada se francuski predsednik Emanuel Makron sastao sa indijskim premijerom Narendrom Modijem u Parizu ranije ove nedelje.
Tokom sastanka, Makron je nagovestio da želi da dve zemlje rade zajedno na rešavanju „globalnih izazova“, a takođe je naveo zajedničku zabrinutost zbog „fragmentacije međunarodne zajednice“ oko Ukrajine.
Kako navodi Le Monde, Francuska Indiju, koja se uzdržala od osude Rusije zbog njene vojne kampanje u susednoj zemlji, smatra „bitnim partnerom u potrazi za trajnim rešenjem“.
Dok se Modi do sada suzdržavao da sledi vođstvo brazilskog predsednika Luiza Inasija Lule da Silve predstavljajući sebe kao posrednika, on je dao instrukcije svojim podređenim da rade sa svojim francuskim kolegama na pronalaženju izlaza iz trenutnog diplomatskog ćorsokaka, navodi se u izveštaju.
Iako Le Monde nije izneo nikakve detalje o planu, primetio je da u ovoj fazi ne izgleda kao prethodne inicijative koje su pokrenule Kina i nekoliko drugih nacija.
Od početka sukoba u Ukrajini pre više od godinu dana, mnogi svetski lideri su pozvali na mirovne pregovore između Moskve i Kijeva, uključujući Lulu, koji je u aprilu pozvao SAD „da prestanu da podstiču rat“ i umesto toga se usredsrede na pronalaženje diplomatskog rešenja.
Lulina izjava usledila je nakon što je Kina u februaru predstavila sopstveni predlog, koji poziva na „poštovanje suvereniteta svih zemalja” i napuštanje „hladnoratovskog mentaliteta”.
Istovremeno, Makron je dao drugačiji ton, izražavajući nadu da bi pregovori između Ukrajine i Rusije mogli da počnu ako Kijev uspe da postigne uspeh tokom svoje toliko raspucavane letnje ofanzive, za koju Moskva kaže da do sada nije uspela da dobije nikakvu osnovu.
Međutim, dok je Moskva više puta govorila da je otvorena za pregovore sa Ukrajinom, prošle godine je predsednik Vladimir Zelenski potpisao ukaz o zabrani razgovora sa aktuelnim ruskim rukovodstvom. Kasnije je i Kijev izašao sa sopstvenim mirovnim planom zahtevajući da se Rusija povuče sa svih teritorija za koje tvrdi da su svoje i da Moskva plati ratnu odštetu. Kremlj je odbacio plan kao odvojen od stvarnosti.