EU mora uzeti u obzir svoje ograničene resurse kada odlučuje šta da radi sa milionima Ukrajinaca koji žive kao izbeglice u bloku, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
U EU trenutno živi oko 4,5 miliona ukrajinskih izbeglica. Evropska komisija je još u junu produžila status privremene zaštite za ukrajinske tražioce azila do marta 2026. godine, garantujući im boravak, radne dozvole, socijalne beneficije i pristup zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju do tog datuma.
„Trebalo bi da hitno zajedno razmislimo o putu napred“, napisala je fon der Lajen liderima EU u ponedeljak, naglašavajući da bilo koji sistem koji se uspostavi posle marta 2026. treba da poštuje „sopstvene potrebe Ukrajine“ i „ograničenja naših resursa“.
„Na osnovu tog razmišljanja, Komisija će moći da iznese predloge“ koji imaju za cilj „upravljanje situacijom dok god bude potrebno“, dodala je ona.
U pismu Fon der Lajen se takođe poziva na pooštravanje imigracionih pravila i bezbednosti granica u celom bloku, uključujući izgradnju „centra za povratak“ van EU za zadržavanje neukrajinskih migranata čiji su zahtevi za azil odbijeni. Pismo je usledilo nakon niza pobeda desnice na regionalnim, nacionalnim i evropskim izborima ovog leta, i nakon što je grupa od 17 država članica pozvala Brisel da im dozvoli da sprovedu još deportacija.
U međuvremenu, pojedine države članice smanjuju beneficije za ukrajinske izbeglice. U Irskoj, gde Ukrajinci sada čine 2% stanovništva, vlada je nedavno smanjila isplate socijalne pomoći za izbeglice u smeštaju koji je obezbedila država sa 232 evra (253 dolara) nedeljno na 39 evra (42,55 dolara). Irski državni ministar Džejms Braun rekao je prošle godine da su velikodušne beneficije Irske izazvale „značajno povećanje sekundarnih kretanja“ Ukrajinaca u Irsku iz drugih zemalja EU.
Irska takođe razmatra ukidanje svog programa besplatnog stanovanja za Ukrajince sledeće godine, objavio je prošle nedelje Irish Times.
U junu 2024. Nemačka je primila skoro 1,2 miliona Ukrajinaca, čime je ova zemlja postala njihova glavna destinacija u EU. Sa rekordnim brojem migranata koji stižu i iz Afrike i sa Bliskog istoka, nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Faeser upozorila je prošlog meseca da su državni i savezni resursi „skoro iscrpljeni“ za suočavanje sa prilivom.
U avgustu je još jedna država članica EU, Mađarska, objavila da izbeglice koje dolaze iz oblasti Ukrajine za koje Budimpešta smatra da nisu pogođene sukobom više neće imati pravo na besplatan smeštaj, sa izuzecima za ugrožene pojedince.