Ukrajina ima sve neophodne alate za angažovanje u Zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici EU (CFSP) i Zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici (CSDP) i povećava političku podršku odlukama u ovim oblastima.
Ovo ažuriranje je deo odeljka o Ukrajini u godišnjem izveštaju Evropske komisije o proširenju za 2024.
„Institucionalni okvir koji omogućava učešće Ukrajine u ZSBP-u i zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici (ZBOP) je uspostavljen. Usklađenost Ukrajine sa ZSBP-om (izjave visokog predstavnika u ime odluka EU i Saveta o sankcijama) iznosila je 89 odsto u 2023. godini. Od 30. septembra 2024. njegova stopa usklađenosti je povećana na 95%.
Ukrajina nastavlja da se usklađuje sa restriktivnim merama EU i ima mehanizme za njihovu efikasnu primenu. Međutim, potrebne su izmene i dopune ukrajinskog Krivičnog zakonika kako bi se inkriminisalo zaobilaženje ovih restriktivnih mera, pošto takve radnje trenutno nisu klasifikovane kao krivična dela u Ukrajini. Izveštaj sugeriše da bi ukrajinsko zakonodavstvo trebalo jasnije da definiše uloge i odgovornosti učesnika politike sankcija.
Izveštaj takođe naglašava diplomatske napore Ukrajine da ojača veze sa zemljama Afrike, Bliskog istoka, Latinske Amerike i Indo-pacifičkog regiona. Promovisanje ukrajinske formule mira, koja je u skladu sa Poveljom UN, bila je suštinska komponenta ovog diplomatskog napora, podržavajući viziju Ukrajine za pravedni mir.
„Samit o miru koji je u junu 2024. godine organizovala Švajcarska, na zahtev Ukrajine, bio je važna prekretnica u izgradnji međunarodne podrške za sveobuhvatan, pravičan i trajni mir u Ukrajini zasnovan na principima Povelje UN i međunarodnog prava, u skladu sa Ukrajinska formula mira“, navodi se u izveštaju.
U izveštaju se dalje navodi da Ukrajina daje prioritet saradnji sa zemljama EU i da je potpisala bilateralne bezbednosne sporazume sa većinom država članica EU, dopunjujući zajedničke bezbednosne obaveze između EU i Ukrajine.
Izveštaj Evropske komisije o proširenju EU za 2024. pohvaljuje napredak Ukrajine u sprovođenju demokratskih reformi i pripremama za članstvo u EU, uprkos tekućim izazovima koje postavlja ruski rat.