Talas dezinformacija pogodio je evropske zemlje nakon što je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine, a Telegram je bio jedna od najvećih platformi za njihovo širenje, izjavila je šef Nacionalnog saveta Ukrajine za TV i radio-difuziju Olha Herasimjuk.
„Svaka zemlja je na svoj način zabrinuta zbog talasa dezinformacija. Ali svi u jedan glas kažu da je nastao aktivni talas nakon što je Rusija napala Ukrajinu. Sve zemlje, a posebno Moldavija kao naš sused, zabrinute su zbog onoga što se dešava, jer očekuju da će se isto desiti“, rekla je ona.
Herasimjuk je prisustvovao regionalnom događaju o medijskoj regulativi u Kišinjevu, koji je okupio medijske regulatore iz Bosne i Hercegovine, UK, Estonije, Letonije, Moldavije, Irske i Severne Makedonije. Učesnici su se okupili da razmene iskustva u borbi protiv dezinformacija, kao i da pronađu načine za stvaranje pouzdanog medijskog ekosistema i smanjenje nivoa toksičnosti u njemu.
Prema rečima predsednika Nacionalnog saveta, Telegram je jedna od najvećih platformi koja pruža plodno tlo za dezinformacije.
„Nažalost, ljudi sada dobijaju mnogo dezinformacija putem digitalnih platformi. Vidimo razvoj oko Telegram kanala. Najtoksičnije informacije stižu preko Telegram kanala do korisnika širom sveta. Naravno, to se uglavnom odnosi na one koji govore ruski.“ rekla je.
Zvaničnik je istakao potrebu za širenjem svesti o tome kako koristiti medije, kako razumeti odakle dolaze informacije, ko stoji iza svake medijske platforme i ko je finansira. Prema Herasimjuku, Moldavija istražuje načine za praćenje krajnjih korisnika koji stoje iza blogera i uticajnih ljudi.
Herasimjuk je dodao da se protiv dezinformacija može boriti popunjavanjem medijskog prostora proverenim činjenicama, dodajući da se u tom cilju mogu angažovati i blogeri.
Ukrajinski, moldavski i rumunski najviši diplomati potpisali su zajedničku izjavu i memorandum o razumevanju o borbi protiv manipulacije u medijskom prostoru i stranog mešanja.