Zemlje članice Evropske unije su skeptične u vezi sa mogućnošću raspoređivanja mirovnih snaga u Ukrajini, posebno bez podrške Sjedinjenih Američkih Država, prema informacijama Radio Slobodna Evropa/Radio Sloboda (RFE/RL). Prema izvorima upućenim u situaciju, postoji malo verovatnoće da će evropski vojnici biti prisutni na teritoriji Ukrajine iz nekoliko razloga.
Nepomenuti diplomata Evropske unije istakao je da Rusija neće prihvatiti prisustvo evropskih trupa u Ukrajini, dok će istovremeno biti izazovno pridobiti podršku evropskog stanovništva za takav korak. Dodatno, slanje zapadnih vojnika u Ukrajinu sa potencijalnim rizikom njihovog stradanja se smatra prednošću za populističke struje.
Drugi zvaničnik EU je naglasio da je ideja o prisustvu stranih vojnika u Ukrajini još uvek daleko od realizacije, navodeći skeptičan stav Češke i Poljske, zemalja koje bi trebale obezbediti značajan broj vojnika za takvu misiju. Prema rečima izvora, ova inicijativa biće teško prihvaćena.
Prema rečima jednog diplomate EU, Ukrajina se suočava sa izazovima koji bi mogli rezultirati „grubim sletanjem“ u narednoj godini. On je istakao da trenutna situacija ne obećava pozitivne ishode, upoređujući je sa sporazumima iz Minska iz perioda 2014-2015 koji su privremeno okončali velike sukobe u Donbasu.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ukazao na neuspeh Kijeva u sprovođenju sporazuma iz Minska kao jedan od ključnih uzroka sukoba. S druge strane, i Rusija i Ukrajina su do sada odbacivale ideju o bezuslovnom prekidu vatre.
Evropski lideri su, prema višestrukim izveštajima, razgovarali o potencijalnom slanju mirovnih snaga nakon postizanja primirja. Politiko magazin je izvestio da su predsednici Francuske i Poljske planirali da razmene mišljenja o ovoj temi tokom nedavnog sastanka u Varšavi. Međutim, Donald Tusk je naknadno saopštio novinarima da Poljska nema konkretne planove za takve akcije, dok su francuski zvaničnici izneli ideju o slanju vojnih instruktora i osoblja za pomoć u deminiranju.
Rusija je jasno izrazila stav da će svaki zapadni vojnik u Ukrajini biti smatran legitimnom metom. Putin je naglasio da bi strana vojna pomoć Kijevu bila jednaka direktnom učešću NATO-a u sukobu.