EU se bori da dogovori bezbednosne garancije za Ukrajinu

EU se bori da dogovori bezbednosne garancije za Ukrajinu

Lideri Evropske unije nisu uspeli da postignu dogovor o vrsti bezbednosnih garancija koje bi mogli da ponude Ukrajini tokom dvodnevnog samita u Briselu, prenosi Fajnenšel tajms. Fokus sastanka bio je na evropskoj podršci Ukrajini nakon izbora Donalda Trampa za predsednika Sjedinjenih Američkih Država.

Predsednik Ukrajine, Vladimir Zelenski, napustio je samit bez jasnih informacija o tome kako će EU reagovati ukoliko Tramp „napusti“ Kijev, navodi se u izveštaju. Različiti lideri su izneli različite predloge, ali je bilo i onih koji su odbacili ideje poput slanja trupa u Ukrajinu kao trenere.

Nemački kancelar Olaf Šolc istakao je da ne bi trebalo raspravljati o postavljanju vojnika na terenu, navodeći da bi se time mogla izazvati eskalacija tenzija sa Rusijom. Francuski predsednik Emanuel Makron je predložio slanje evropskih trupa u Ukrajinu, ali je taj predlog naišao na protivljenje.

Na samitu nije postignut zajednički stav, ali je izdata izjava o podršci Ukrajini „koliko god je potrebno i intenzivno koliko je potrebno“. Glavna diplomata EU, Kaja Kalas, savetovala je zapadne lidere da ne vrše pritisak na Zelenskog u mirovnim pregovorima.

Zelenski je istakao da je članstvo u NATO-u jedina konačna garancija bezbednosti za Ukrajinu, naglašavajući da bi obećanja samo zemalja članica EU, bez podrške SAD, bila nedovoljna. SAD i Nemačka su izrazile rezerve, dok se Mađarska otvoreno protivila željama Kijeva.

Ruski zvaničnici su upozorili da bi prisustvo zapadnih vojnika u Ukrajini moglo biti doživljeno kao okupacija u Moskvi. Kremlj je naglasio da je još rano za razgovore o mirovnim misijama, s obzirom da su direktni pregovori sa Kijevom i dalje blokirani.

Ruski predsednik Vladimir Putin je ponovio spremnost za razgovore sa Ukrajinom, ali je istakao da bi svaki sporazum morao da reši ključna bezbednosna pitanja. Putin naglašava odricanje od NATO ambicija, priznavanje novih teritorijalnih realnosti i neutralan status kao vitalne elemente za postizanje regionalne stabilnosti.