Evropska unija proučava izvodljivost korišćenja sredstava ruske centralne banke vredne milijarde evra koju su zemlje članice već zamrzle kako bi pomogla u naporima za rekonstrukciju Ukrajine, prenosi Blumberg.
Razgovori su u ranoj fazi i pravni stručnjaci su nedavno dobili zadatak da razmotre moguće opcije. Procena da li i kako preuzeti kontrolu nad imovinom je izuzetno složena i potencijalno pravno opterećena.
Prema Blumbergu, izvršna vlast EU u Briselu istražuje načine da trajno prekine Putinov pristup imovini koja je preostala u EU.
Opcije bi se fokusirale na to kako na kraju zapleniti neke od oko 300 milijardi dolara rezervi Centralne banke Rusije koje su zamrznule EU, SAD i drugi saveznici nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Prema Blumbergovom izvoru, ovo pitanje je pokrenuto kod SAD, ali je nejasno da li će Bajdenova administracija takođe preduzeti korake da zapleni ruske rezerve u dolarima. U maju su zvaničnici Trezora izrazili zabrinutost zbog postavljanja presedana koji bi obeshrabrio druge strane centralne banke da parkiraju svoja sredstva u SAD.
Evropska komisija „istražuje kako da natera Rusiju da plati za uništenje koje je izazvala“, a lideri EU su od nje tražili da „predstavi opcije za korišćenje zamrznutih sredstava za obnovu Ukrajine, u skladu sa EU i međunarodnim pravom“, rekao je portparol Kristijan Vigand napomenuo je i dodao da je „rad u toku“.
Evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders rekao je nemačkoj medijskoj grupi Funke u subotu da bi zamrznute rezerve mogle da se čuvaju kao garancija dok Rusija dobrovoljno ne učestvuje u obnovi Ukrajine.
Ukrajinska vlada već mesecima poziva da prebaci zamrznutu rusku imovinu na svoje račune kao kompenzaciju za obnovu ratom razorene zemlje. Cena rekonstrukcije je procenjena na 750 milijardi dolara, izjavio je u septembru ukrajinski premijer Denis Šmihal.
Ukrajinska strana takođe računa na primenu međunarodnog kompenzacionog mehanizma preko Ujedinjenih nacija.
Odvojeno, EU je razmatrala ovlašćenja za zaplenu imovine sankcionisanih Rusa proširivanjem liste krivičnih dela, kao što su pranje novca i korupcija, kako bi uključila kršenje sankcija EU.
Zemlje EU su do sada zamrzle oko 17,5 milijardi evra imovine koja pripada sankcionisanim ruskim pojedincima i entitetima, dodao je Blumberg.