EU mora odlučiti o slanju ukrajinskih muškaraca kući

EU mora odlučiti o slanju ukrajinskih muškaraca kući

Zemlje članice EU treba da donesu zajedničku odluku o repatrijaciji Ukrajinaca koji izbegavaju vojni poziv zemlje, izjavio je najviši savetnik predsednika Vladimira Zelenskog, Mihail Podoljak.

On je to rekao lokalnim medijima u četvrtak. Kijev je poslednjih nedelja više puta pokretao pitanje vezano za regrutaciju, jer se bori sa nedostatkom ljudstva na bojnom polju.

„Definitivno nam je potrebna jedinstvena evropska odluka o ovom pitanju. Izgleda čudno da [Ukrajina] krvari, dok su mladi ljudi uspeli da odu i ne podržavaju svoju zemlju“, rekao je Podoliak.

Njegove primedbe su ponovile stav koji je ranije izneo jedan od ključnih pobornika Kijeva, Poljska. Ranije ove nedelje, poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš takođe je rekao da bi blok od 27 država trebalo da donese zajedničku odluku o tom pitanju.

„Veoma je važno, i o tome smo razgovarali, da su to rešenja na evropskom nivou, a znam da su u toku razgovori između Ukrajine i Brisela, između Kijeva i Brisela na ovu temu“, rekao je ministar na konferenciji za novinare utorak. Rešenja na evropskom nivou „obezbediće punu efikasnost ove akcije“, dodao je on.

Kosiniak-Kamisz je rekao da je Varšava spremna da sarađuje sa Kijevom ukoliko zvanično zatraži pomoć u svojim naporima da angažuje više vojnog osoblja.

Međutim, čini se da u samoj Poljskoj nema jedinstvenog stava po tom pitanju, jer je ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao da je ideja o vraćanju izbeglica koje ispunjavaju uslove za regrutovanje nazad u Ukrajinu „etički dvosmislena“.

Procenjuje se da trenutno u EU živi 4,3 miliona Ukrajinaca, od kojih su najmanje 860.000 muškarci u regrutnoj dobi, prema agenciji EU Evrostat. Izbeglice su u poslednje vreme videle rastući pritisak iz svoje matične zemlje, a ministarstvo spoljnih poslova u Kijevu je čak suspendovalo konzularne usluge usred radikalne reforme mobilizacije, za koju se očekuje da će stupiti na snagu ovog meseca.

Novi i kontroverzni zakon o mobilizaciji u zemlji snižava starosnu granicu za regrutaciju sa 27 na 25 godina, uveliko proširuje ovlašćenja oficira za regrutaciju i uvodi različita ograničenja za izbegavanje regrutacije. Zelenski ga je potpisao u aprilu nakon što ga je usvojio parlament zemlje nakon višemesečnog razmatranja.