Evropski savet je u svojoj odluci o pregovorima o pristupanju Ukrajine EU potvrdio da će pravni i tehnički aspekti ovog procesa – tzv. pregovarački okvir – biti odobreni tek nakon pune implementacije svih preporuka Evropske komisije.
U zaključcima samita EU koji se odnose na Ukrajinu i Moldaviju navodi se da „Evropski savet poziva Savet (EU – Red.) da odobri relevantni pregovarački okvir nakon što su relevantni koraci navedeni u relevantnim preporukama Komisije od 8. novembra 2023. sprovedeno“.
To znači da Ukrajina pre neposrednog početka pregovora mora da ispuni sve preporuke Evropske komisije, uključujući i one na koje je ukazala u novembarskom izveštaju o proširenju.
Imajte na umu da je Ukrajina formalno primenila skoro sve ove preporuke – posebno, poboljšanje zakona o nacionalnim manjinama i jačanje institucionalnih kapaciteta tela za borbu protiv korupcije; Volodimir Zelenski je prošle nedelje potpisao relevantne zakone.
Umesto toga, ostala je neispunjena još jedna preporuka – o regulisanju aktivnosti lobiranja. Odgovarajući vladin predlog zakona tek je registrovan u parlamentu.
Pored toga, Evropska komisija mora dati pozitivnu ocenu sprovođenja preporuka, au procesu ove ocene moguća su dodatna prilagođavanja.
U najoptimističnijem scenariju, „pregovarački okvir“ za Ukrajinu može biti odobren na proleće 2024. godine, nakon što lideri EU potvrde da Kijev ispunjava sve kriterijume EK.
Podsetimo, u četvrtak je šef Evropskog saveta Šarl Mišel rekao da su lideri EU podržali otvaranje pregovora sa Ukrajinom i Moldavijom.
Iako je odluku u vezi sa Kijevom Mađarska dugo blokirala, njen veto je prevaziđen tako što je ubedio mađarskog premijera Viktora Orbana da napusti prostoriju tokom glasanja i tako bude uzdržan.