EU i Ukrajina potpisuju bezbednosni sporazum

EU i Ukrajina potpisuju bezbednosni sporazum

Brisel planira da u četvrtak potpiše odbrambeni sporazum sa predsednikom Ukrajine Vladimirom Zelenskim, prema informacijama Rojtersa koje se pozivaju na procurili nacrt dokumenta.

Cilj sporazuma je pružanje dugoročne podrške EU Kijevu, u svetlu nastavljajućeg sukoba sa Moskvom, koji ne pokazuje naznake skorog rešenja. Ukrajina se trenutno ne nalazi u neposrednom procesu pridruživanja ni EU ni NATO savezu, kako navodi Rojters.

Charles Fries, zamenik generalnog sekretara za „Mir, bezbednost i odbranu“ u Službi EU za spoljne poslove, zajedno sa ambasadorom Igorom Žovkvom, završio je razgovore o zajedničkim bezbednosnim obavezama između EU i Ukrajine. Fries je istakao da je EU jedinstvena i odlučna u podršci Ukrajini, pružajući neophodnu pomoć.

Prema nacrtu sporazuma, EU će biti obavezana da pruža podršku Kijevu u devet oblasti bezbednosne i odbrambene politike, uključujući isporuku oružja, obuku ukrajinske vojske, razminiranje i saradnju u odbrambenoj industriji.

Predsednik Zelenski treba da potpiše sporazum u četvrtak u Briselu, tokom posete samitu lidera zemalja članica EU.

Iako se sporazum o bezbednosti ne definiše kao međusobni odbrambeni ugovor, on predstavlja obećanje EU da će pružiti Ukrajini oružje i drugu pomoć u slučaju potencijalne invazije. U slučaju bilo kakve agresije, sporazum zahteva da se EU i Ukrajina konsultuju u roku od 24 sata i brzo dogovore dalje korake.

Sporazum ne precizira tačnu vrednost ili količinu vojne pomoći koja će biti pružena, ali potvrđuje saglasnost EU da finansira ukrajinsku vojsku sa 5 milijardi evra ove godine, sa mogućim daljim godišnjim povećanjima do 2027. godine.

Slične bezbednosne sporazume sa Ukrajinom su već potpisale SAD, Velika Britanija, Francuska i Nemačka, dok su zapadne zemlje nastojale da formalizuju finansiranje Kijeva u slučaju nereda tokom izbora kasnije ove godine.

Obaveze iz sporazuma EU biće na snazi sve dok Ukrajina nastavlja svoj evropski put, uz predviđenu reviziju u roku od deset godina. EU je zvanično otpočela pregovore o mogućem članstvu Ukrajine, a ambasador EU u Kijevu spekuliše da bi taj proces mogao biti okončan do 2030. godine.