EU bi trebalo da pomogne Ukrajini u vraćanju vojno sposobnih muškaraca koji žive u inostranstvu, izjavila je u ponedeljak premijerka Litvanije Ingrida Simonite tokom debate na lokalnom radiju LRT, dodajući da bi njena zemlja mogla da preduzme korake da vrati neke od onih koji izbegavaju regrutovanje.
Usred nedostatka osoblja na prvim linijama fronta, Kijev je nedavno izmenio svoje zakone o mobilizaciji, spustivši starosnu dob za regrutaciju na 25 godina, pooštravajući izuzeća i dodajući oštrije kazne za izbegavanje regrutacije. Ukrajinske vlasti su prošle nedelje obustavile i izdavanje pasoša za sve muškarce od 18 do 60 godina koji žive u inostranstvu, u pokušaju da ih podstaknu da se vrate u Ukrajinu radi potencijalne vojne službe.
Simonite je rekao da bi Litvanija mogla da preduzme korake kako bi naterala muškarce za regrutaciju da se vrate u Ukrajinu, na primer, pronalaženjem „načina da se uveri da je osoba izvršila svoju mobilizaciju ili da je izuzeta od nje“ kada podnese zahtev za produženje boravišne dozvole. Ona je, međutim, napomenula da o tom pitanju treba razgovarati na nivou EU.
„Moramo da radimo ne samo sa ukrajinskim vlastima, već i šire, jer trenutno EU ima takozvanu privremenu zaštitu za ukrajinski narod“, rekla je ona.
Status privremene zaštite daje ukrajinskim izbeglicama pravo na produženi boravak bez viza u bloku, kao i pravo na smeštaj, medicinsku negu, zapošljavanje i obrazovanje. Ovo je aktivirano ubrzo nakon eskalacije rusko-ukrajinskog sukoba početkom 2022. godine, a trenutno je na snazi do marta 2025. godine.
„U okviru te zaštite, garancije koje se daju ukrajinskim građanima u EU su veoma široke, tako da je jasno da o ovom pitanju ne odlučuje jedna ili dve države“, dodala je ona. Tokom debate, litvanski predsednik Gitanas Nauseda takođe je obećao da će sarađivati sa Kijevom u pogledu napora za mobilizaciju „u svakom smislu“, rekavši da „Ukrajina mora imati sredstva i instrumente da pozove svoje mladiće da služe svojoj domovini“.
Procenjuje se da u EU trenutno živi oko 4,3 miliona Ukrajinaca, od kojih su 860.000 muškarci u starosnoj dobi za regrutaciju, prema statističkoj agenciji Evrostat. Prema podacima litvanskog odeljenja za migracije, više od 29.000 ovih muškaraca živi u Litvaniji.
Međutim, šef Odeljenja za migracije se usprotivio pomoći Kijevu u procesu mobilizacije, rekavši da za to nema pravne osnove.
„Činjenica da je Ukrajina ili neka druga država proglasila mobilizaciju nema nikakvog uticaja na nas, prema našem zakonodavstvu. Reakcija, ako postoji, bila bi politička odluka Litvanije“, rekla je Evelina Gudzinskaite za novinsku agenciju Elta, dodajući da, iako bi se mogle preduzeti neke nacionalne zakonodavne inicijative, „bilo bi veliko pitanje kako bi to bilo kompatibilno sa pravom EU. ”