Bajdenova administracija će po prvi put poslati u Ukrajinu kontroverznu oklopnu municiju koja sadrži osiromašeni uranijum, navodi se u dokumentu koji je Rojters video i koji su odvojeno potvrdila dva američka zvaničnika.
Metke, koje bi mogle da pomognu u uništavanju ruskih tenkova, deo su novog paketa vojne pomoći Ukrajini koji bi trebalo da bude predstavljen sledeće nedelje. Municija može biti ispaljena iz američkih tenkova Abrams za koje se, prema rečima osobe upoznate, očekuje da budu isporučeni Ukrajini u narednim nedeljama.
Jedan od zvaničnika je rekao da će predstojeći paket pomoći vredeti između 240 miliona i 375 miliona dolara u zavisnosti od toga šta je uključeno.
Vrednost i sadržaj paketa se još uvek finalizuju, rekli su zvaničnici. Bela kuća nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Iako je Britanija ranije ove godine poslala u Ukrajinu municiju sa osiromašenim uranijumom, ovo bi bila prva američka pošiljka municije i verovatno će izazvati kontroverze. To je usledilo nakon ranije odluke Bajdenove administracije da Ukrajini obezbedi kasetnu municiju, uprkos zabrinutosti zbog opasnosti koje takvo oružje predstavlja za civile.
O korišćenju municije sa osiromašenim uranijumom se žestoko raspravlja, a protivnici poput Međunarodne koalicije za zabranu oružja uranijuma kažu da postoji opasan zdravstveni rizik od gutanja ili udisanja prašine sa osiromašenim uranijumom, uključujući rak i urođene mane.
Nusproizvod obogaćivanja uranijuma, osiromašeni uranijum se koristi za municiju jer njegova ekstremna gustina daje mecima mogućnost da lako probiju oklop i da se samozapale u užarenom oblaku prašine i metala.
Iako je osiromašeni uranijum radioaktivan, on je znatno manji od prirodnog uranijuma, iako čestice mogu da se zadržavaju duže vreme.
Sjedinjene Države su koristile municiju sa osiromašenim uranijumom u ogromnim količinama u Zalivskim ratovima 1990. i 2003. i NATO bombardovanju bivše Jugoslavije 1999. godine.
Međunarodna agencija za atomsku energiju UN-a za nuklearnu zaštitu kaže da su studije u bivšoj Jugoslaviji, Kuvajtu, Iraku i Libanu „ukazale da postojanje ostataka osiromašenog uranijuma raspršenih u životnoj sredini ne predstavlja radiološku opasnost za stanovništvo pogođenih regiona. “
Ipak, radioaktivni materijal bi mogao da doprinese ogromnom izazovu posleratnog čišćenja Ukrajine. Delovi zemlje su već prekriveni neeksplodiranim ubojitim sredstvima iz kasetnih bombi i druge municije i stotinama hiljada protivpešadijskih mina.
Vall Street Journal je sredinom juna objavio da SAD razmatraju slanje granata sa osiromašenim uranijumom u Ukrajinu.
Nedavni paketi pomoći u oružju za Ukrajinu uključivali su artiljeriju, rakete protivvazdušne odbrane i kopnena vozila dok ukrajinska kontraofanziva nastavlja. Rojters nije uspeo da utvrdi šta se još nalazi u paketu osim granata sa osiromašenim uranijumom.
Ovlašćenje za finansiranje paketa pomoći dolazi preko Predsedničke uprave za povlačenje sredstava, koja ovlašćuje predsednika da prenosi artikle i usluge iz američkih akcija bez odobrenja Kongresa tokom vanrednog stanja. Materijal će doći iz viška zaliha u SAD.
Bezbednosna pomoć Ukrajini od potpune ruske invazije u februaru 2022. iznosila je više od 43 milijarde dolara.