Rusija je obavestila Zajednički koordinacioni centar u Istanbulu da će ograničiti prolaz brodova za žito do luke Južni dok Ukrajina ponovo ne otvori naftovod Toljati-Odesa za amonijak, rekao je portparol UN Stefan Dižarik novinarima u četvrtak.
Dužarik je rekao da generalna direktorka Konferencije UN za trgovinu i razvoj (UNCTAD) Rebeka Grinspan radi na rešavanju pitanja gasovoda, ali da još nema napretka za izveštavanje, prenosi novinska agencija TASS.
UN su takođe izrazile zabrinutost da je implementacija sporazuma usporena, sa samo 33 broda koja su napustila ukrajinske luke u maju, „dva puta manje nego u aprilu“. U međuvremenu, broj inspekcijskih timova smanjen je sa tri na dve.
Južni je jedna od tri luke obuhvaćene Crnomorskom inicijativom iz jula 2022. godine, a ostale su Černomorsk i Odesa. Sporazum uz posredovanje UN i Turske predviđao je isporuku ukrajinskog žita morskim putem, kao i deblokadu ruskog poljoprivrednog izvoza – ali je samo prvi deo sproveden.
Moskva je 17. maja pristala da produži ugovor za još 60 dana. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan objavio je odluku uoči predsedničkih izbora, na kojima je pobedio u drugom krugu.
U objavi na Fejsbuku u četvrtak, ukrajinsko ministarstvo za obnovu i infrastrukturu optužilo je Rusiju za „još jedno neopravdano odbijanje … da registruje dolazeću flotu“.
Visoki zvaničnik u Kijevu rekao je Rojtersu, pod uslovom anonimnosti, da će Ukrajina razmotriti ponovno otvaranje naftovoda Toljati-Odesa ako se sporazum o Crnom moru proširi na više luka i više roba.
Obraćajući se novinarima ranije tokom dana, zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Veršinjin rekao je da UN nije rešio nijedno od pet pitanja koje je Moskva identifikovala sa sporazumom – od kojih je naftovod Toljati-Odesa samo jedno –
„Naš stav ostaje nepromenjen – izvoz amonijaka je deo postojećih sporazuma i trebalo je da počne istovremeno sa transportom ukrajinskog žita“, rekao je Veršinjin i dodao da bez rešavanja pet pitanja nema smisla razgovarati o produženju roka. žitni ugovor posle 17. jula.
Sporazum je prvobitno trubao u Ukrajini i na Zapadu kao iskorak u rešavanju nestašice hrane u Africi i delovima Azije. Međutim, prema podacima koje je prošle nedelje otkrilo tursko ministarstvo trgovine, 47 odsto ukrajinskog izvoza otišlo je u zemlje EU, a samo 27 odsto je stiglo u zemlje poput Egipta, Kenije i Sudana.
Više od 30 miliona tona žitarica prevezeno je sa 953 broda od avgusta 2022. godine, pri čemu je kukuruz činio 50 odsto tereta, a pšenica još 27 odsto.