Danas, 22. juna, uvaženi gosti su se sastali sa zaposlenima Ukrzaliznice (Ukrajinske železnice) na železničkoj stanici Lavov, objavila je pres služba Ukzaliznice na Telegramu, prenosi Ukrinform.
„Ukrajinske železnice i Lavov posebno su postale jedna od ključnih karika u spasavanju miliona ljudi koji su morali da napuste svoje domove zbog rata. Priče železničara, koje smatram superženama zbog njihove hrabrosti i izdržljivosti, nisu samo strašne priče. Ovo je svakodnevni život mnogih stanovnika Ukrajine. Naša glavna misija je da čujemo ove priče i širimo te informacije u različite delove sveta“, rekla je Lejma Gbovi.
Prema rečima Džodi Vilijams, pre posete Lavovu, dobitnici Nobelove nagrade za mir posetili su jedno od skloništa za ukrajinske izbeglice u Poljskoj. Glavni zahtev koji su čuli od Ukrajinki bio je da ne zaborave na njih i Ukrajinu, na razlog zašto su se našle u inostranstvu.
„Danas želim da obećam da nećemo dozvoliti da svet zaboravi na Ukrajinu, na probleme i potrebe Ukrajinaca u borbi protiv agresora“, dodao je Vilijams.
Zauzvrat, Tavakol Karman je naglasio da će oni učiniti sve da nastave da podržavaju Ukrajince da približe pobedu i da će od danas postati ambasadori Ukrajine u svetu.
Tavakkol Karman je jemenska aktivistkinja za ljudska prava, novinarka i političarka, osnivačica Žene novinarke bez lanaca, koja se zalaže za slobodu govora i demokratiju. Karman je postala prva Arapkinja koja je dobila Nobelovu nagradu za mir 2011.
Leimah Gbovee je liberijska mirovna aktivistkinja, feministkinja, poslovna žena i ekonomistkinja. Dobila je Nobelovu nagradu za mir 2011.
Džodi Vilijams je američka aktivistkinja i učiteljica, dobitnica Nobelove nagrade za mir 1997.