Treći ruski aerodrom zapaljen je napadom dronom, dan nakon što je Ukrajina pokazala očiglednu novu sposobnost da prodre stotine kilometara u Rusiju napadima na dve vazdušne baze, prenosi Rojters.
Zvaničnici u ruskom gradu Kursku, oko 90 km severno od granice sa Ukrajinom, objavili su slike crnog dima iznad aerodroma nakon poslednjeg udara u utorak. Guverner je rekao da je u plamenu izgoreo rezervoar za skladištenje nafte, ali da nije bilo žrtava.
Rusija je u ponedeljak saopštila da je pogođena stotinama kilometara od Ukrajine od, kako je rekla, dronova iz sovjetske ere – u vazdušnoj bazi Engels, gde se nalazi ruska flota strateških bombardera, i u Rjazanju, nekoliko sati vožnje od Moskve.
Ukrajina nije direktno preuzela odgovornost za udare, ali ih je ipak proslavila.
Na teritoriji aerodroma u Engelsu kasno u utorak oglasile su se sirene, javile su ruske državne novinske agencije, pozivajući se na Jevgenija Špoljskog, prvog zamenika okružne administracije Engelsa.
U Vašingtonu, američki državni sekretar Antoni Blinken ponovio je odlučnost svoje zemlje da Ukrajini obezbedi opremu koja joj je potrebna za odbranu, rekavši da to nije ni podstaklo niti omogućilo Ukrajince da napadaju unutar Rusije.
Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da su tri vojnika poginula u napadu na Rjazanj. Iako su napadi pogodili vojne ciljeve, okarakterisali su ih kao terorizam i rekli da je cilj bio da se onesposobe njeni avioni dugog dometa.
Ukrajina nikada javno ne priznaje odgovornost za napade unutar Rusije. Upitan o štrajkovima, ministar odbrane Oleskij Reznikov ponovio je dugogodišnju šalu okrivljujući nepažnju sa cigaretama. „Vrlo često Rusi puše na mestima gde je pušenje zabranjeno“, rekao je on.
Šteta na ratnim avionima izazvala je i negodovanje među ruskim vojnim blogerima, čije objave na društvenim mrežama mogu pružiti prozor u raspoloženje u Rusiji o toku rata.
Najmanje 20 naftnih tankera koji čekaju u redu ispred Turske suočavaju se sa dodatnim kašnjenjima da pređu iz ruskih crnomorskih luka do Mediterana, jer se operateri utrkuju da se pridržavaju novih turskih pravila osiguranja koja su dodata uoči ograničenja cena ruske nafte G7, rekli su izvori iz industrije.
Poremećaji u tankerskom saobraćaju nisu rezultat ograničenja cena ruske nafte koje je dogovorila koalicija zemalja G7 i Australije, rekao je zvaničnik te grupe.
Granica cene od 60 dolara po barelu nametnuta je u ponedeljak na nivou iznad trenutne cene nafte Urals iz Rusije, drugog najvećeg svetskog izvoznika nafte.
Zemlje G7 i Australija biće zauzete u narednim nedeljama određivanjem još dva nivoa ograničenja cena ruskih rafinisanih naftnih proizvoda koji bi trebalo da budu na snazi do 5. februara, rekao je zvaničnik američkog ministarstva finansija Rojtersu u utorak.
„Mislim da je poenta u tome da imamo svu moć i svu kontrolu sada kada smo mogli da postavimo plafon na 60 dolara“, rekao je zvaničnik. „Svaka prilagođavanja biće u interesu G7 i biće u interesu Ukrajine, biće u interesu svetske ekonomije i neće biti u interesu Rusije.
U međuvremenu, na ratištima istočne, severoistočne i južne Ukrajine, ruske snage su nastavile sa granatiranjem gradova i sela, navodi ukrajinska vojska u svom izveštaju od utorka uveče.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski posetio je u utorak trupe blizu linija fronta na istoku Ukrajine. Obraćajući se vojnicima kasnije u predsedničkoj palati u prestonici Kijevu, Zelenski je rekao da je proveo dan sa trupama u Donbasu, pozorištu najtežih bitaka, i u oblasti Harkova, gde su Ukrajinci ponovo preuzeli delove okupirane teritorije od ruskih snaga koje su izvršile invaziju na više od pre devet meseci.
„Hiljade Ukrajinaca dale su svoje živote da bi došao dan kada ni jedan okupatorski vojnik neće ostati na našoj zemlji i kada će svi naši ljudi biti slobodni“, rekao je Zelenski okupljenima, odeven u svoj zaštitni znak kaki zelene boje.