Bugarski parlament ponovo odobrio dodatnu vojnu pomoć Ukrajini

Bugarski parlament ponovo odobrio dodatnu vojnu pomoć Ukrajini

Bugarski parlament odobrio je u petak davanje dodatne vojne pomoći Ukrajini u njenom ratu sa Rusijom.

Većina od 147 poslanika u većnici od 240 sedišta glasala je za snabdevanje Ukrajine prenosnim protivvazdušnim raketnim sistemima i raketama zemlja-vazduh različitih tipova namenjenih za jačanje ukrajinskih sposobnosti protivvazdušne odbrane, javila je državna agencija BTA. .

Vojni eksperti su rekli da se rakete, koje su ili neispravne ili suvišne, ne mogu popraviti u Bugarskoj, ali Ukrajina ima potrebne objekte da ih popravi ili koristi za rezervne delove.

Oko 55 poslanika iz proruskih grupa u parlamentu glasalo je protiv slanja pomoći, naglašavajući podele u toj balkanskoj zemlji oko pomaganja Ukrajini da se suprotstavi ruskoj invaziji.

Bugarska, nekada članica sada nepostojećeg Varšavskog pakta, pridružila se NATO-u 2004. godine, ali još uvek ima zalihe oružja sovjetskog dizajna.

Pored toga, parlament je u petak odobrio korišćenje bugarskog vazdušnog prostora za obuku ukrajinskih pilota F-16 i dozvolio da do četiri rotirajuće pešadijske ili mehanizovane jedinice ukrajinske vojske do 160 ljudi godišnje prolaze ili ostanu u Bugarskoj radi obuke.

U odvojenom glasanju, poslanici su u petak nadjačali veto proruskog predsednika te zemlje na obezbeđivanje Ukrajine 100 oklopnih transportera iz sovjetske ere i raspoloživog naoružanja, kao i rezervnih delova, kako bi pomogli toj ratom razorenoj zemlji da pojača svoje odbrambene sposobnosti .

Predsednik Rumen Radev se u više navrata protivio vojnoj pomoći Bugarske Ukrajini, tvrdeći da bi slanje opreme iz sovjetskog doba u Ukrajinu umanjilo odbrambene kapacitete Bugarske i „rezikovalo uključivanje Bugarske u rat“.

Bugarski poslanici su u prošlosti nekoliko puta glasali za pomoć ukrajinskoj vojsci. U septembru su odobrili isporuku Ukrajine neispravnim raketama zemlja-vazduh za sistem protivvazdušne odbrane S-300 ruske proizvodnje i municijom za automatsko oružje malog kalibra koju je odbacilo Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Glasanja su označila zaokret u bugarskoj politici o slanju vojne opreme u Kijev nakon imenovanja nove, prozapadne vlade.