Poslednjih meseci, Rusija je ciljala na energetsku infrastrukturu, sa ciljem da Ukrajincima preseče struju i grejanje, kako ledena zima napreduje. I iako ukrajinska vlada pokušava da se kreće što brže može, bilo je praktično nemoguće vratiti struju za svaku osobu u zemlji, uključujući više od 3 miliona stanovnika glavnog grada.
Postoje dani kada ulice u centru Kijeva imaju svetlo, ali vlasti su uvele određena ograničenja i planirane prekide struje, što znači da nema tradicionalnog blistavog grada tokom božićne sezone.
Ali čak i u ovim sumornim trenucima, neki ljudi su odlučili da pokažu svoju odlučnost i spasu šta god mogu ovih praznika – poput božićne jelke, koja i dalje stoji ponosna čak i ako nema sjaja poslednjih godina.
Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko najavio je postavljanje božićne jelke, rekavši da će ona biti nazvana „Drvo nepobedivosti“.
„Odlučili smo da nećemo dozvoliti Rusiji da našoj deci ukrade proslavu Božića i Nove godine“, rekao je on. Naziv je, dodao je, „zato što mi Ukrajinci ne možemo biti slomljeni“.
„Drvo nepobedivosti“ je svečano otvoreno 19. decembra, istog dana kada je Rusija pokrenula napad dronom na Kijev, ali je oštetila samo elektranu koja nije izazvala masovni nestanak struje u gradu.
Za razliku od prethodnih godina, kada je uz desetine hiljada sijalica, Sofijski trg bio pun muzike i veselih ljudi, sada je jedina buka na trgu zvuk generatora koji napaja svetla drveta od 12 metara (40 stopa). . Povrh toga, nema vitlejemske zvezde, već trozupca, simbola Ukrajine.
Pre nego što je kijevska vlada odlučila da postavi drvo, vodila se debata o tome da li je to prikladno u godini koja je donela toliko tragedija i užasa. Slične rasprave su se odvijale širom zemlje, a neki regioni su odlučili da nemaju drveće.
Ali sada se nekima sviđa inicijativa.
„Zahvalni smo što možemo da vidimo bar nešto u takvim vremenima“, rekao je Oleh Skakun, 56, tokom otkrivanja drveta u ponedeljak.
Rekao je da su svakog 19. decembra, na rođendan njegove supruge, odlazili da vide jelku u gradu Herson na jugu zemlje, nedaleko od svoje kuće. Ne ove godine, jer su njihovu kuću, na levoj obali reke Dnjepar, zauzele ruske snage, pa su u avgustu morali da beže u Kijev.
Ali uprkos njihovoj tuzi, Skakun je rekao da žele da zadrže tradiciju posete jelki.
„U mojoj kući sada živi dvadeset Rusa; mučili su ljude, mučili su mog sina“, rekla je Larisa Skakun, 57. „Ali došli smo ovde da se malo oraspoložimo, da vidimo narod, slavlje“, dodala je u suzama.
Među ostalim gradovima koji su takođe odlučili da postave božićno drvce je Harkov, drugi po veličini grad u Ukrajini koji je mesecima bio na ivici linije fronta i stalno napadan ruskim projektilima. Tamo je, umesto na trgu, postavljen unutar glavne stanice metroa.
Ali za neke Ukrajince, teško je bilo šta proslaviti ovog Božića.
Ana Holovina (27) došla je na Sofijski trg da vidi drvo, ali je rekla da stalno misli na svoj rodni grad u oblasti Luganska, koju su ruske snage okupirale od 2014. godine.
„Osećam tugu. Osećam bolove. Uopšte ne osećam praznik“, rekla je ona. „Moja porodica je u Kijevu, ali moj rodni grad je okupiran već osmu godinu.