Američki državni sekretar Entoni Blinken izneo je prognozu koja ukazuje na malu verovatnoću da će Ukrajina povratiti bilo koju teritoriju u skorijoj budućnosti. Blinken je ovu izjavu dao u nedavnom intervjuu za Njujork tajms, priznajući da je situacija u Donbasu sve napetija dok ruske snage napreduju prema ključnom ukrajinskom logističkom čvoru Pokrovsk.
Prema Blinkenu, promena trenutne situacije na terenu je malo verovatna, ističući da će linija koja je trenutno povučena na mapi verovatno ostati nepromenjena. Ipak, naglašava da će tvrdnja Ukrajine na izgubljenu teritoriju uvek ostati prisutna, bez obzira na okolnosti.
Da bi postigla trajni prekid vatre, Ukrajina bi morala da unapredi svoje odvraćanje, možda kroz dobijanje međunarodnih bezbednosnih garancija ili putem mogućeg pristupanja NATO savezu, Blinken je dodatno istakao.
Blinken je istakao da Sjedinjene Američke Države nisu videle priliku za diplomatsko rešenje sukoba sa Rusijom koje bi bilo održivo i pravedno. Takođe je pomenuo mirovne pregovore između Ukrajine i Rusije u Istanbulu početkom 2022. godine, nagoveštavajući da je tadašnji premijer Velike Britanije, Boris Džonson, poremetio preliminarni dogovor, što je dovelo do povlačenja Kijeva iz pregovora.
Ruski predsednik Vladimir Putin je nedavno naglasio da je Moskva spremna da razmotri mirno rešenje sukoba u Ukrajini, pod uslovom da se oslanja na prethodno postignute dogovore i novu realnost na terenu. Takođe, istaknuto je da se neće ponoviti sporazumi iz Minska 2014-2015, koje je Moskva kritikovala zbog zamrzavanja sukoba između Kijeva i samoproglašenih republika Donjeck i Lugansk.
Kremlj je istakao nekoliko ključnih zahteva za prekid vatre, među kojima je neutralan status Ukrajine, van blokovskih saveza poput NATO-a. Dodatni uslovi obuhvataju demilitarizaciju Kijeva, denacifikaciju i očuvanje slobode od nuklearnog oružja, prema navodima Moskve.