Bivši generalni sekretar Severnoatlantske alijanse Anders Fog Rasmusen smatra da bi u okviru diskusije o budućim bezbednosnim garancijama za Ukrajinu pojedine članice NATO mogle da pristanu na uvođenje svojih trupa na ukrajinsku teritoriju, piše Gardijan.
Prema Rasmusenu, ako NATO ne može da odluči o koracima u vezi sa članstvom Ukrajine ili njenim bezbednosnim garancijama na samitu u Viljnusu, „postoji jasna mogućnost da neke zemlje mogu pojedinačno preduzeti mere“.
„Poznato je da je Poljska veoma uključena u pružanje konkretne pomoći Ukrajini. I ne isključujem da će Poljska biti još više uključena u ovaj kontekst na nacionalnom nivou, a slede baltičke zemlje, možda čak i sa mogućnošću raspoređivanje trupa na terenu“, rekao je on.
Prema rečima bivšeg generalnog sekretara Alijanse, Varšava će „ozbiljno razmotriti mogućnost stvaranja koalicije voljnih ako Ukrajina ne dobije ništa u Viljnusu“, i bilo bi sasvim legalno da Ukrajina zatraži takvu vojnu pomoć.
Napominjemo da je Rasmusen jedan od programera projekta bezbednosnih garancija za Ukrajinu, poznatog kao „Kijevski bezbednosni dogovor“.
Kao što znate, zvanični predstavnici Alijanse i zapadnih zemalja su više puta kategorički odbacivali mogućnost uvođenja sopstvenih trupa u Ukrajinu, tvrdeći da bi to dovelo do direktne konfrontacije NATO-a i Rusije.
Predsednik Vladimir Zelenski je prethodnog dana rekao da bi bezbednosne garancije Ukrajine pre njenog ulaska u NATO trebalo da budu pismeno utvrđene, a Viljnuski samit Alijanse je „dobra platforma“ za njihovo zaključivanje.