Baltičke zemlje predlažu da se žito iz Rusije uključi u paket sankcija EU

Baltičke zemlje predlažu da se žito iz Rusije uključi u paket sankcija EU

Litvanski ministar saobraćaja i komunikacija Marius Skuodis je nakon sastanka sa letonskim i estonskim kolegama rekao da baltičke zemlje podržavaju uključivanje ruskog i beloruskog žita u paket sankcija EU, prenosi Ukrinform.

Baltičke zemlje bi podržale uključivanje uvoza žitarica iz Rusije i Belorusije u paket sankcija EU, rekao je Skuodis.

Pre toga, u sredu je o pitanju pooštravanja sankcija Rusiji i Belorusiji razgovarao sa estonskom ministarkom klime Kristen Mihal i letonskim ministrom saobraćaja Kasparsom Briškensom. Neophodno je koordinisati sve akcije međusobno, izbegavajući pojedinačne nacionalne inicijative, i nastaviti da razmenjujemo informacije o sektoru transporta, kako žitarica, tako i drugih, dodao je litvanski zvaničnik.

Skuodis je ranije u sredu rekao da malo ruskog žita tranzitira preko Litvanije, dok se najveći deo transportuje preko Letonije, a to je veliki problem.

U decembru je predsednik Litvanskog udruženja proizvođača žitarica Aušris Macijauskas rekao da se velike količine ruskog žita transportuju u tranzitu kroz Letoniju, a deo tog žita se isporučuje i u Litvaniju.

Istovremeno, litvanski ministar poljoprivrede Kestutis Navickas nije isključio da bi rusko žito moglo biti uvezeno falsifikovanjem dokumenata o njegovom poreklu. Prema Navickasu, letonska vlada treba da preduzme akciju.

Sa svoje strane, letonski ministar ekonomije Viktors Valainis rekao je prošle nedelje da bi sve sankcije, uključujući i nacionalne, trebalo da imaju efekta, pa ako se zabrani uvoz ruskog žita, ne bi trebalo da bude zabranjen samo u Letoniji, već i širom Evropske unije. Političar je uveren da bi letonska vlada, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo ekonomije trebalo da nastave da rade zajedno na postavljanju pitanja embarga na rusko žito na nivou EU.

Dan ranije je Međunarodna radna grupa za sankcije Rusiji, na čelu sa šefom Kancelarije predsednika Ukrajine Andrijem Jermakom i direktorom Instituta za međunarodne studije Friman-Spogli (FSI), ambasadorom Majklom Mekfolom. , razvio je novo istraživanje fokusirano na pokušaje Rusije da zaobiđe ograničenja kontrole izvoza.