Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena mora jasno da ocrta svoje krajnje ciljeve u sukobu u Ukrajini i kako će biti potrošena bilo kakva dalja sredstva, rekao je predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson, pošto je Beloj kući očajnički potrebno odobrenje Kongresa da bi održala dotok oružja u Kijev.
SAD moraju da obezbede sopstvenu granicu pre nego što obezbede bilo kog drugog, potvrdio je predsednik Džonson u nedeljnom intervjuu za CBS. Ovo je odrazilo glavni fokus protivljenja republikanaca u Predstavničkom domu kombinovanom paketu pomoći koji je pozvao predsednik Bajden krajem oktobra 2023, od čega je preko 60 milijardi dolara trebalo da bude za Kijev. Republikanci su u to vreme insistirali na zaključavanju svoje podrške paketu koji stoji iza finansiranja strože granične kontrole sa susednim Meksikom.
Blokiranje zakona prošle godine bila je republikanska „poruka Beloj kući da nisu jasni sa američkim narodom“, objasnio je predsednik Džonson.
„Kakav je kraj u Ukrajini? Koja je naša strategija? Šta je cilj? Kako ćemo imati odgovarajući nadzor nad ovim dragocenim dolarima poreskih obveznika?“ primetio je.
Da bi poslale više novca u Ukrajinu, SAD zapravo moraju da ga pozajme negde drugde, primetio je Džonson, napominjući da je savezni dug dostigao 34 triliona dolara. „Ono što mi govorimo je, hajde da to uradimo na racionalan način… potrebna nam je odgovornost za ljude koji to finansiraju“, insistirao je političar, rekavši da „Bela kuća nije izašla sa tim odgovorima“.
Situacija sa pomoći Ukrajini nije ništa drugo do „strašna“, priznala je novinarima prošle nedelje Šalanda Jang, direktorka Kancelarije za upravljanje i budžet SAD. Ona je upozorila da će bez podrške Kongresa za dodatno finansiranje, SAD možda morati u potpunosti da obustave pomoć.
Od eskalacije rusko-ukrajinskog sukoba početkom 2022. godine, Kijev je dobio više od 200 milijardi dolara kombinovane međunarodne pomoći, prema procenama Moskve. SAD su Kijevu dostavile najnoviji paket oružja od 250 miliona dolara krajem decembra. Rusija insistira na tome da zapadna vojna pomoć čini malo da preokrene tok bitke, već samo produžava borbe i povećava žrtve, dok sponzore Kijeva čini direktnom stranom u sukobu.