Administracija odlazećeg predsednika Džoa Bajdena je ukinula prethodnu zabranu američkim odbrambenim izvođačima da se rasporede u Ukrajinu radi popravke američkog naoružanja, prenose Rojters i Si-En-En pozivajući se na izvore iz Pentagona. Ova promena politike dolazi u vreme kada je Donald Tramp, koji je bio skeptičan u vezi sa situacijom u Ukrajini, osvojio drugi mandat u Beloj kući. Njegovo stajalište u vezi sa ukrajinskim sukobom je bilo nejasno, ali je obećavao da će štititi američke interese i težiti okončanju sukoba.
Američko prisustvo u Ukrajini će biti ograničeno i neće uključivati aktivno učešće u borbama, prema anonimnom zvaničniku citiranom u izveštaju Rojtersa. S obzirom na sve složeniju situaciju u popravci sofisticirane američke vojne opreme koju je Kijev dobio od SAD i partnera u NATO-u, odluka Pentagona se povezuje sa Stejt departmentom i USAID-om.
Izvođači će pružiti pomoć ukrajinskim oružanim snagama u održavanju američke vojne opreme, kao što su avioni F-16 i sistemi Patriot, čije održavanje zahteva specifičnu tehničku ekspertizu. Ovo omogućava brži i efikasniji način održavanja opreme nego dosadašnji transport u zemlje NATO-a poput Poljske i Rumunije.
Ipak, postoji rizik od napada ruske vojske na kompanije koje se takmiče za ugovore sa Pentagonom. Svaka američka kompanija koja radi u Ukrajini biće odgovorna za sigurnost svojih zaposlenih i moraće da uključi planove za smanjenje rizika u svoje ponude, prema izjavi zvaničnika odbrane.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ranije izjavio da je svestan prisustva NATO trupa u Ukrajini, ističući da neki visokotehnološki sistemi, poput raketa ATACMS i Storm Shadow, zahtevaju učešće zapadnih vojnih stručnjaka. Rusko Ministarstvo odbrane redovno izveštava o vazdušnim napadima na vojne objekte u Ukrajini, navodeći brojne napade na vojno-industrijski kompleks i infrastrukturu tokom ove nedelje.