Ukrajina optužuje Iran da je prekršio zabranu UN

Ukrajina optužuje Iran da je prekršio zabranu UN

UJEDINjENE NACIJE – Ukrajina je optužila Iran da je prekršio zabranu Saveta bezbednosti UN o transferu dronova koji mogu da lete 300 kilometara i pozvala stručnjake UN da posete zemlju kako bi pregledali dronove iranskog porekla koje Rusija koristi protiv civilnih ciljeva, preneo je AP.

Asošijeted pres je dobio pismo ukrajinskog ambasadora u UN Sergija Kislice generalnom sekretaru Antoniju Guterešu i članovima Saveta bezbednosti UN uoči zatvorenog sastanka saveta u sredu uveče koji su zatražile Britanija, Francuska i Sjedinjene Države o prodaji Irana stotinak dronovi u Rusiju.

Zamenik portparola američkog Stejt departmenta Vedant Patel rekao je novinarima u Vašingtonu u sredu da će se Sjedinjene Države pridružiti Britaniji i Francuskoj u pokretanju ovog pitanja na sastanku saveta.

Kislica je u sredu tvitovala da će pitanje iranskih dronova koji se koriste protiv civila i civilne infrastrukture takođe biti pokrenuto na otvorenom sastanku saveta o Ukrajini u petak.

Veruje se da je Rusija poslala talase bespilotnih letelica iranske proizvodnje „Šahed“ u Ukrajinu da udare na elektrane, stambene zgrade i drugu ključnu infrastrukturu u Kijevu, glavnom gradu i drugim gradovima.

Ukrajinska protivvazdušna odbrana, ojačana Zapadom, otežavala je ruskim ratnim avionima rad, a dronovi ubice su jeftino oružje za traženje i uništavanje ciljeva dok šire strah među vojnicima i civilima.

„Kao što smo videli tokom proteklih meseci, postoji dovoljno dokaza da Rusija koristi bespilotne letelice iz Irana u okrutnim i namernim napadima na narod Ukrajine, uključujući civile i kritičnu civilnu infrastrukturu“, rekao je Patel. „Prenećemo ovu ozbiljnu zabrinutost zbog ruske nabavke ovih bespilotnih letelica od Irana, što je jasno kršenje Rezolucije 2231 Saveta bezbednosti UN.

Francuski ambasador u UN Nikolas de Rivijer takođe je rekao novinarima u sredu da „izgleda da je kristalno jasno“ da Iran krši rezoluciju.

Najmoćnije telo UN usvojilo je Rezoluciju 2231 2015. godine da bi podržalo nuklearni sporazum između Irana i šest ključnih država – SAD, Rusije, Kine, Britanije, Francuske i Nemačke – čiji je cilj obuzdavanje nuklearnih aktivnosti Teherana i sprečavanje zemlja od razvoja nuklearnog oružja.

Bivši američki predsednik Donald Tramp povukao se iz sporazuma poznatog kao JCPOA 2018. godine, a pregovori između Bajdenove administracije i Irana da se Sjedinjene Države ponovo pridruže sporazumu su zaustavljene.

Prema rezoluciji, embargo na konvencionalno oružje Iranu bio je na snazi do oktobra 2020. godine, ali ograničenja na rakete i srodne tehnologije traju do oktobra 2023. i zapadne diplomate kažu da to uključuje izvoz i kupovinu naprednih vojnih sistema kao što su dronovi.

„Verujemo da su ove bespilotne letelice koje se prebacuju iz Irana u Rusiju i koje Rusija koristi u Ukrajini spadaju među oružje koje bi ostalo pod embargom prema 2231“, rekao je Patel u ponedeljak.

Kislica je u pismu naveo da su, prema javnim informacijama, „Bespilotne letelice (UAV) serije Mohadžer i Šahed prebačene iz Irana u Rusiju” krajem avgusta, a „Ukrajina ocenjuje da je to verovatno deo iranskih planova da izveze stotine bespilotnih letelica u Rusiju“.

On je rekao da oba modela bespilotnih letelica ispunjavaju uslov da budu zabranjeni jer imaju domet jednak ili veći od 300 kilometara. Pored toga, seriju Mohajer proizvodi Kods Aviation, koja je na crnoj listi sankcija UN i podložna zamrzavanju sredstava od strane svih zemalja, rekao je on.

Ukrajinski ambasador je rekao da nijedna zemlja nije podnela zahtev UN za odobrenje isporuke bespilotnih letelica.

„Stoga, transfere iz Irana u Rusiju treba smatrati kršenjem (rezolucije) 2231“, rekao je Kislica.

On je pozvao stručnjake UN-a koji nadgledaju sankcije Iranu da posete Ukrajinu „u najranijoj mogućoj prilici” kako bi pregledali pronađene bespilotne letelice, rekavši da se vlada nada da će te informacije biti „korisne” u istragama UN o primeni rezolucije.

Francuski ambasador u UN-u Nikolas de Rivijer rekao je: „Izgleda da je kristalno jasno da je dostava izdata 2021. kojom se podržava JCPOA.