Šef Vagner grupe se „udvara Putinu“ uspehom u Ukrajini

Šef Vagner grupe se „udvara Putinu“ uspehom u Ukrajini

LONDON – U sumrak Sovjetskog Saveza, Jevgenij Prigožin je čamio u zatvoru zbog krađe. Sada kao osnivač najmoćnije grupe plaćenika Rusije, on se bori za naklonost Vladimira Putina tvrdeći da je retka pobeda na bojnom polju u Ukrajini, prenosi Rojters.

Njegov cilj je da iskoristi uspeh koji je Vagner grupa, njegova plaćenička grupa, postigla ove nedelje u potiskivanju ukrajinskih snaga iz rudarskog grada Soledara, što je potez koji oživljava ruske planove da zauzme veći deo istočne Ukrajine posle višestrukih poraza.

Rusija je proglasila pobedu u petak, ali je Ukrajina u subotu rekla da se njene trupe još bore da zadrže grad, iako analitičari otvorenog koda kažu da su njene snage verovatno gurnute na ivicu ili potpuno van snage.

Rojters nije mogao odmah da proveri situaciju.

Prigožin, 61, koji je sankcionisan na Zapadu i koji sebe predstavlja kao nemilosrdnog patriotu, pozirao je u borbenoj opremi sa svojim ljudima u rudniku soli ispod Soledara i rekao da su ga sami zauzeli.

Kremlj je pohvalio „apsolutno herojske nesebične akcije“ onih koji se bore u Soledaru, ali je ministarstvo odbrane u petak prvobitno pripisalo pobedu sopstvenim vazdušno-desantnim jedinicama i raketnim i artiljerijskim snagama.

Prigožin je gnevno reagovao, rekavši da ruski zvaničnici ne odaju priznanje njegovim snagama.

„Stalno pokušavaju da ukradu pobedu… i pričaju o prisustvu drugih nepoznatih ljudi samo da bi omalovažili Vagnerove zasluge“, žalio se on.

Nekoliko sati kasnije, Ministarstvo odbrane je odgovorilo saopćenjem u kojem se „razjašnjava“ situacija u kojoj se priznaje da su Vagnerovi borci, čije je akcije pozdravilo kao „hrabre“, bili ti koji su upali u grad.

Prigožin je zatim brzo krenuo da svoje ljude nagrađuje posebnim medaljama u znak sećanja na „zauzimanje Soledara“.

Neki komentatori su rekli da bi Prigožin jednog dana mogao da bude ministar odbrane, ali nije sasvim jasno koliki je uticaj biznismen iz Sankt Peterburga stekao na Putina, koji teži da uravnoteži frakcije strategijom zavadi pa vladaj.

Sergej Markov, bivši savetnik Kremlja, pozdravio je obrijanog šefa plaćenika kao „novog heroja“.

„I Prigožin ima mana. Ali neću vam pričati o njima. Zato što su Prigožin i Vagner sada rusko nacionalno blago. Oni postaju simbol pobede“, napisao je Markov na svom blogu, rekavši da bi im trebalo dati više resursa od strane stanje.

Margarita Simonjan, glavni urednik državnog kanala RT i bliska Kremlju, zahvalila je Prigožinu na Soledaru.

Abas Galjamov, bivši pisac govora u Kremlju, sugerisao je na svom blogu da je Prigožin manevrisao u slučaju da Putin smeni ministra odbrane Sergeja Šojgua (67), svog dugogodišnjeg saveznika.

Prigožin je u prošlosti umanjivao ideju da traži službeno uzdizanje, ali to nije naglašeno odbacio. Njegova pres služba i Kremlj nisu odmah odgovorili na zahteve za novim komentarima.

Putin je rekao da Vagner ne predstavlja državu, da ne krši ruski zakon i da ima pravo da radi i promoviše svoje poslovne interese bilo gde u svetu.

Jedan od vojnih blogera koji pomažu u oblikovanju ruskog pogleda na sukob uporedio je Prigožina sa rimskim centurionom koji ima dozvolu da radi iznad i van zakona radi postizanja Putinovih ciljeva.

Ali Igor Girkin, ruski nacionalista i bivši oficir Federalne službe bezbednosti koji je pomogao u pokretanju prvobitnog rata u Donbasu 2014. i koji je pod sankcijama SAD, rekao je da je Prigožin nemaran prema životima svojih ljudi.

Rugao se Prigožinu što je dodelio medalje za zauzimanje, kako je rekao, „velikog sela“ i rekao da je ovonedeljno imenovanje najvišeg ruskog generala, saveznika ministra odbrane, da nadgleda kampanju u Ukrajini, predstavlja pretnju za Prigožina.

Novi komandant bi nastojao da eliminiše odbijanje ministru odbrane od kritičara poput Prigožina i samo direktna Putinova intervencija mogla bi da ga poštedi, predvideo je.

Ako Putin ne interveniše, „Prigožin će biti izbačen sa političke, ali i vojne arene“, prognozirao je on.

Prigožin, koga su zapadni mediji prozvali „Putinov kuvar“ jer je jednom držao plutajući restoran u Sankt Peterburgu gde je Putin jeo, ima šta da dobije ili izgubi.

On mora da razmotri svoju budućnost u vreme nemira, kao i komercijalne interese Vagnera, za kojeg ruski zvaničnici kažu da ima vojne i rudarske ugovore u Africi i da je aktivan u Siriji. Takođe ima ogromnu ugostiteljsku kompaniju koja opslužuje državne subjekte, kao i farme trolova i medijske kuće.

„U suštini, on je privatni biznismen koji u velikoj meri zavisi od toga kako su mu strukturisani odnosi sa vlastima. Ovo je veoma ranjiva pozicija“, rekla je Tatjana Stanovaja, osnivač analitičke firme R.Politik.

Rusija je dozvolila Prigožinu da regrutuje desetine hiljada osuđenika iz svojih zatvora za Vagnera, za koji američki zvaničnici kažu da ima 50.000 vojnika, i da im dozvoli da ih opremi tenkovima, avionima i odbrambenim sistemima protiv raketa.

Takođe je stajao po strani dok je ponekad upućivao profane kritike na vrh, iako su neki zapadni vojni analitičari sugerisali da je imenovanje najvišeg generala koji će voditi rat u Ukrajini osmišljeno da uravnoteži njegov uticaj.

Pre ruske invazije, nešto što Moskva naziva „specijalnom vojnom operacijom“, Prigožin je negirao svoju vezu sa Vagnerom. U septembru je rekao da je osnovao plaćeničku grupu 2014. godine.

Uprkos ponekad javno zategnutim vezama sa ruskim ministarstvom odbrane, neki zapadni vojni analitičari sumnjaju da je Vagner blisko povezan s njim.

Neki kritičari Kremlja rekli su da postoji rizik da bi Vagner jednog dana mogao da skine kontrolu Kremlja.

Jedan izvor blizak ruskim vlastima, koji je odbio da bude imenovan jer nisu bili ovlašćeni da razgovaraju sa medijima, rekao je da Kremlj vidi Prigožina kao korisnog operatera, ali da održava neodređene mere zaštite nad vođama naoružanih grupa.

„Postoji gornja granica (rasta) i uspostavljeni mehanizmi“, rekao je izvor, koji je odbio da pruži više detalja.