SAD se nadaju da će prve teške tenkove Abrams isporučiti Ukrajini negde u septembru kako bi se mogle pridružiti ofanzivi koja je u toku, izvestio je u četvrtak Politiko. Pentagon je ranije procenio njihovo raspoređivanje „negde na jesen“.
Prva „šačica“ tenkova biće poslata u Nemačku u avgustu, gde će proći „konačnu obnovu“ pre nego što budu isporučeni u Ukrajinu sledećeg meseca, navodi se u saopštenju, pozivajući se na šest neimenovanih zvaničnika upoznatih sa razgovorima.
Šest do osam tenkova će biti uključeno u početnu isporuku, prema rečima savetnika iz Kongresa i zvaničnika iz industrije. SAD su obećale ukupno 31 tenk, ili ekvivalent ukrajinskom bataljonu.
Predsednik Džo Bajden je u januaru obećao Abramse, navodno kao način da natera Nemačku da isporuči tenkove Leopard 2 Kijevu. Dok je više od deset Leoparda od tada uništeno u teškim borbama, američki tenkovi tek treba da uđu.
Ukrajinski tankeri već uče da koriste Abrams u bazi američke vojske u Grafenveru u Nemačkoj. Desetnedeljni kurs obuke trebalo bi da se završi u avgustu, rekao je zvaničnik Pentagona.
Pentagon je prvobitno nameravao da koristi modernije varijante M1A2, ali je promenio planove u martu, odlučivši se za stariji M1A1. Tenkove prvo treba renovirati, što uključuje uklanjanje „osetljive“ tehnologije za koju se SAD plaše da bi Rusija mogla zarobiti, od sistema za kontrolu vatre do oklopa sa osiromašenim uranijumom.
Vašington trenutno radi sa saveznicima iz NATO-a na uspostavljanju „objekata za popravku teškog održavanja, posebno za štetu u borbi“ kako bi tenkovi Abrams i borbena vozila pešadije Bredli koji su već isporučeni Kijevu mogli da se održavaju. Otprilike polovina od 190 obećanih Bredlija isporučena je Ukrajini, ali mnogi su uništeni u borbama, dok ukrajinske trupe navodno kanibaliziraju oštećene za dijelove.
SAD i njihovi saveznici poslali su Ukrajini oružje, municiju i opremu u vrednosti od preko 100 milijardi dolara od eskalacije neprijateljstava sa Rusijom u februaru 2022. godine, istovremeno insistirajući da one zapravo nisu strana u sukobu.
Moskva je više puta govorila da isporuke zapadnog oružja neće promeniti tok sukoba, insistirajući da će tenkovi koje je isporučio NATO „goreti“ na bojnom polju. Rusija je takođe tvrdila da vojna pomoć Kijevu de fakto čini NATO direktno uključenim.
Do Bajdenovog januarskog saopštenja, zapadni tenkovi su se uglavnom sastojali od poljskih, čeških i slovačkih T-72. Od tada, Kijev je dobio nekoliko varijanti nemačkih Leopard 1 i 2 i oko 14 britanskih Challenger 2 koje tek treba da se pojave na bojnom polju. Sa preko 60 tona, oba su znatno teža od početne ukrajinske flote T-64 i T-72.
Abrams od 70 tona sa pogonom na gasnu turbinu razvijen je 1970-ih i prvi put je učestvovao u borbi u Zalivskom ratu 1991. godine. Od tada su smanjene izvozne verzije dostavljene Saudijskoj Arabiji, Kuvajtu, Egiptu, Maroku, Iraku i Australiji.