Američki Senat blokira finansiranje Ukrajine

Američki Senat blokira finansiranje Ukrajine

Predlog Bele kuće koji je uključivao preko 60 milijardi dolara za finansiranje Kijeva nije prošao u sredu u Senatu, što je manje od 60 glasova neophodnih za nastavak.

Konačno glasanje bilo je 49 za i 51 protiv, a senator Bernie Sanders, nezavisni vermont koji inače glasa sa demokratama, pridružio se republikanskoj opoziciji. Lider većine Čak Šumer, njujorški demokrata, takođe je glasao protiv kako bi mogao da ponovo iznese predlog zakona kasnije, navodi The Hill.

Bela kuća je prvobitno zatražila 105 milijardi dolara za hitno dodatno finansiranje „nacionalne bezbednosti“ u oktobru, izabrala je da pomoć Ukrajini poveže sa novcem za Izrael, Tajvan i „bezbednost granica“ kako bi se obratila republikancima. Većinski dom GOP insistirao je da se svako pitanje pozabavi posebnim predlogom zakona o izdvajanjima – što je Senat kojim dominiraju demokrate odbio.

Ranije u toku dana, predsednik Džo Bajden pozvao je Senat da odobri predlog zakona, optužujući republikance da žele da „bukvalno kleče Ukrajinu na bojnom polju i da pritom nanesu štetu našoj nacionalnoj bezbednosti“ i da sredstva za Kijev drže kao „taoca“ granične politike.

„Bukvalno ceo svet gleda: šta će SAD učiniti? Bajden je rekao novinarima, sugerišući da bez američkog rukovodstva G7, EU i Japan možda neće nastaviti da podržavaju Kijev i da donesu pobedu ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.

SAD su poslale preko 100 milijardi dolara pomoći Kijevu od eskalacije sukoba sa Rusijom u februaru 2022, uključujući oružje, municiju, zalihe i gotovinu za jačanje ukrajinske valute i isplatu penzija i plata u vladi. Sekretarka finansija Dženet Jelen rekla je u utorak da će Ukrajina biti poražena bez dodatnog finansiranja i da bi to bila u potpunosti krivica Vašingtona.

Govoreći uoči glasanja u sredu uveče, Šumer je pozvao republikance da ne budu „tvrdo u pravu” za koje je tvrdio da koriste pitanje granice kao „ništa drugo do izgovor” za ubijanje finansiranja Ukrajine. Republikanci su, međutim, tvrdili da demokrate ne shvataju dovoljno ozbiljno njihovu zabrinutost.

„Možda će biti potrebno neuspelo glasanje za zatvaranje da shvate da smo ozbiljni, a mi smo spremni da to uradimo“, rekao je senator Džon Kornin iz Teksasa ranije ove nedelje. Cloture je procedura Senata u kojoj je za predlog zakona potrebno 60 glasova.

Predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson, republikanac iz Luizijane, rekao je u utorak Beloj kući da će jedan od preduslova za odobravanje pomoći Ukrajini biti donošenje HR2, „Zakon o obezbeđenju granice iz 2023.“, koji opisuje situaciju na granici sa Meksikom kao „ nesavesna i neodrživa katastrofa“.

Više od 6,5 miliona ljudi je ilegalno prešlo granicu otkako je Bajden preuzeo dužnost, rekao je on, uključujući skoro 300 „na listi za posmatranje terorista“.

Demokrate su se bunile da promene bilo koje od pravila o azilu ili uslovnom otpustu, koje trenutno dozvoljavaju svakome ko pređe granicu da zatraži azil i bude pušten u unutrašnjost zemlje, tvrdeći da bi to bilo „nehumano“.