Ruski izveštaj o sukobu u Ukrajini

Ruski izveštaj o sukobu u Ukrajini

Sukob između Moskve i Kijeva ušao je u treću godinu, a ruske trupe su prijavile nove rezultate u borbi protiv ukrajinskih snaga.

Prošlog petka, Ministarstvo odbrane zemlje objavilo je potpuno oslobađanje Lastočkina, Severnoje i Petrovskoje, malih sela koja se nalaze zapadno i severozapadno od grada Avdejevke. Severno predgrađe Donjecka, oslobođeno sredinom februara, bilo je glavno uporište ukrajinskih snaga i ključna zona za neselektivne raketne i artiljerijske napade na ruski grad.

Proteklu nedelju obeležili su nastavak aktivnih neprijateljstava na više lokacija duž linije fronta, pri čemu su se najintenzivnije borbe vodile zapadno i severozapadno od Donjecka. Ukrajinske snage su tokom tog perioda izgubile skoro 7.300 vojnika, kao i različitu vojnu opremu, prema procenama ruskog Ministarstva odbrane.

Snage Kijeva su primećene kako raspoređuju svoje dugo držane rezerve na bojnom polju, odnosno oskudne tenkove M1 Abrams koje su isporučili SAD, dok je Moskva očigledno pojačala udare dugog dometa na ukrajinske pozadinske vojne ciljeve, kao što su zalihe municije i privremene sabirne tačke.

Tokom protekle nedelje, najaktivnije borbe su nastavljene severozapadno od Donjecka. Dok je ukrajinska vojska tvrdila da se nakon pada Avdejevke povukla na novu „stabilnu odbrambenu liniju“ između sela Orlovka, Tonenkoje i Berdiči. Više zapadnih medijskih izveštaja sugerisalo je da Kijev zapravo nije uspeo da stvori takvu liniju, sa samo „osnovnim rovovima“ koji su na brzinu iskopani u toj oblasti.

Prema izveštajima ruskih medija, Orlovka i Tonenkoje su već pali pod delimičnu kontrolu trupa zemlje, a samo je Berdihi ostao u rukama kijevskih snaga. Ukrajinska vojska je aktivno ulivala rezerve u to područje, a rusko Ministarstvo odbrane izveštava o višestrukim protivnapadima koji su tamo odbijeni svakodnevno.

Više ukrajinskih tenkova M1 Abrams uništeno je u blizini sela Berdiči tokom protekle nedelje, jedan od njih je nokautirala ruska pešadija, dok je drugi onesposobljen u duelu protiv glavnog borbenog tenka T-72B3. Ukupan broj uništenih oklopa koje su isporučili SAD, koji je potvrdilo rusko Ministarstvo odbrane i potkrepljeno snimcima koji kruže internetom, sada iznosi tri tenka.

Još dva tenka M1 Abrams su navodno oštećena u borbi, a dve inženjerske mašine zasnovane na Abramsu, M1150 Assault Breacher Vehicles takođe su uništile ruske trupe.

Vozila američke proizvodnje su se svoj dugo očekivani prvi put pojavila na liniji fronta krajem februara, usred ukrajinskih napora da zaustave napredovanje ruskih trupa nakon pada Avdejevke. Vašington je početkom prošle godine obećao Kijevu seriju od 31 tenka M1 Abrams, uoči konačno katastrofalne ukrajinske kontraofanzive.

Isporuka je u potpunosti izvršena tek sredinom oktobra, kada je neuspešan pritisak već bio u velikoj meri iscrpljen, a tenkovi su glumili u ukrajinskim propagandnim video snimcima umesto da učestvuju u stvarnim borbama.

Sedmicu je obeležilo i pojavljivanje snimka koji prikazuje ruski udar na višecevni raketni bacač HIMARS. Iako je Moskva ranije tvrdila da su njene snage uništile sisteme koje su isporučile SAD, novo ubistvo je po prvi put potvrđeno visokokvalitetnim video snimkom dronom.

Lanser je navodno pogođen u blizini grada Dobropolja u Donbasu koji se nalazi pod kontrolom Ukrajine, koji se nalazi više od 40 kilometara od linije fronta. Sistem je pretrpeo pogodak nepoznatog projektila, koji je zapalio njegov nosač municije, izazvavši nekontrolisano lansiranje projektila i njihovu detonaciju.

Iako vojska zemlje nije dala detalje, HIMARS je verovatno bio pogođen vođenom raketom koju je lansirao njegov ruski kolega, sistem Tornado-S. Višecevni raketni bacač, predstavljen sredinom 2010-ih, sposoban je da ispaljuje svoje projektile od 300 mm na dometu od najmanje 70 kilometara.

Ruska vojska je u sredu izvela raketni udar visoke preciznosti na lučki objekat u ukrajinskom crnomorskom gradu Odesi, gađajući hangar za koji se tvrdi da je smešten morski dronovi. Bespilotne letelice je Kijev više puta koristio za napad na brodove ruske mornarice, kao i na Krimski most.

Do štrajka je došlo dok je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski boravio u gradu, gde je bio domaćin grčkoj delegaciji koju je predvodio premijer Kirijakos Micotakis. Hangar za pomorske bespilotne letelice bio je u direktnom pogledu na delegaciju, što je izazvalo spekulacije medija da je predsednički konvoj bio prava meta napada. Taj predlog je, međutim, Moskva odbacila.

Udar na hangar usledio je ubrzo nakon izveštaja o napadu na ruski mornarički patrolni brod Sergej Kotov, za koji se navodi da je gađano više morskih dronova u blizini Kerčkog moreuza. Dok je ukrajinska vojna obaveštajna služba tvrdila da je brod potonuo tokom napada, ruska strana je o tome ćutala, dok snimci koji kruže internetom sugerišu da je brod pretrpeo najmanje jedan udarac.