Multiverz: Zaustavite se i pomirišite ruže

Multiverz: Zaustavite se i pomirišite ruže

Imerzivne tehnologije koje mogu poboljšati život, bilo da pomažu ljudima da leče demenciju ili nauče da upravljaju borbenim avionima, budućnost je metaverzuma, kažu startapi virtuelne realnosti.

Neki preduzetnici na godišnjem CES festivalu gadžeta koji se završava u nedelju u Las Vegasu bili su željni da kombinuju stvarni i virtuelni svet kako bi pomogli ljudima da zaustave i pomirišu ruže.

Kompanija OVR Technologi kreirala je dodatak za VR slušalice koje tretira korisnike oko lažne logorske vatre dahom dima i tostiranjem marshmallova.

Miris je neophodan za metaverzum, rekla je potpredsednica OVR-a Sara Socia, jer je to „jedino čulo koje je direktno povezano sa limbičkim sistemom, delom mozga koji je ključan za pamćenje i emocije“.

Startup sa sedištem u Vermontu takođe ima prototip drugog uređaja koji može da drži mirisne kertridže koje su kreirali korisnici preko mobilne aplikacije.

Japanska kompanija za digitalnu tehnologiju mirisa Aromajoin takođe se kladi da će metaverzum biti mesto mnogih mirisa.

„To je kao pre pametnih telefona, nismo znali koliku će ulogu imati u našim životima“, rekao je SeonHoon Cho iz Aromajoina o mirisima u virtuelnom svetu.

Kada je Facebook promenio svoje korporativno ime u Meta krajem 2021. godine, to je nagovestilo veru u to da će metaverzum postati centar onlajn života, a kompanija nastavlja da ulaže u tu budućnost uprkos tome što profit pati.

„Metaverse ovih dana će vrlo verovatno biti dočekan sa skepticizmom“, rekao je Stiv Kenig, potpredsednik Udruženja potrošačkih tehnologija (CTA), koje organizuje CES.

„Mislim da je termin metaverzum još uvek donekle spekulativne prirode.

Ali metaverzum počinje da se oblikuje kroz različite aplikacije i uređaje, rekao je Koenig.

Indijska firma AjnaLens veruje da impresivna onlajn iskustva mogu pomoći u rešavanju problema nezaposlenosti i nedostatka kvalifikovane radne snage.

Kompanija je dizajnirala AjnaKSR slušalice mešovite stvarnosti (virtuelne i proširene), koje su lakše od postojećih modela tako da se mogu udobno nositi satima.

Preduzeća ga koriste da nauče radnike kako da rukuju alatima za poslove kao što su zavarivanje i farbanje, dodajući džojstike ili haptičke rukavice koje donose osećaj praktičnosti u iskustvu.

„VR ima višestruki uticaj na deo mozga gde skladištite stvari za život“, rekao je suosnivač AjnaLens-a Pankaj Raut za AFP.

„Kao da kad naučiš da voziš bicikl, to posle nikad ne zaboraviš.“

Francuski startup SocialDream je takođe dizajnirao sopstvene slušalice mešovite stvarnosti prilagođene sadržaju virtuelnog sveta – slike koje stimulišu pamćenje kod pacijenata sa Alchajmerovom bolesti.

Meta jedinica Oculus i rivalske HTC slušalice za virtuelnu realnost se još uvek uglavnom koriste za igranje igara u ovoj fazi.

CTA očekuje da će ove godine u Sjedinjenim Državama biti prodato 3,1 milion VR slušalica, što je povećanje od 20 odsto u odnosu na 2022, dok se očekuje da će se prodaja naočara sa proširenom realnošću udvostručiti na više od 380.000.

Za sada se čini da preduzeća prihvataju tehnologiju sa više entuzijazma od potrošača koji nisu igrači.

Kompanija Red 6 testira sistem proširene stvarnosti za obuku pilota borbenih aviona bez troškova ili rizika stvarnih letova.

„Trenutno je metaverzum svojevrsno rešenje u potrazi za problemima“, rekao je osnivač Red 6 Daniel Robinson.

„Ono što smo uradili je apsolutno suprotno. Pronašli smo zaista ubedljiv slučaj upotrebe tehnologije, rešavajući neke kritične probleme koje je potrebno rešiti.“