Zašto je igra ‘Call of Duti’ važna FTC-u u Microsoft-Activision ugovoru

Zašto je igra ‘Call of Duti’ važna FTC-u u Microsoft-Activision ugovoru

Stanovnik Vankuvera, Vašington, Majkl Fajst, odigrao je skoro 163 sata na „Call of Duti: Modern Varfare II“ od kada je objavljen pre dva meseca.

To je skoro nedelju dana provedenih u virtuelnom ratu na svom Xbox Series X, i upravo ona vrsta predanosti u koju proizvođač Xbox-a Microsoft ulaže kupovinom proizvođača igara Activision Blizzard za 69 milijardi dolara. Ovaj 27-godišnjak i njegova braća uzeli su slobodne dane na poslu da bi se igrali kada je izašao.

„Call of Duti“, jedna od najuspešnijih franšiza video igara ikada, prisutna je u Feistovom životu još od kada je bio dete. Nekada je čekao u redu na GameStop-u za najnovije izdanje „Call of Duti“ sa svojim očuhom.

Oni nisu bili jedini — 19-godišnja franšiza sa vojnom tematikom ostvarila je prihod od preko 30 milijardi dolara, sa 425 miliona prodatih jedinica.

Sada je „Call of Duti” u centru pravne bitke oko najveće Microsoftove akvizicije ikada, kupovine vlasnika „Call of Duti” Activision Blizzarda. Kompanija je odobrila Microsoftovu ponudu za kupovinu od skoro 69 milijardi dolara u aprilu. U mesecima nakon toga, regulatori u SAD su napali sporazum kao antikonkurentan i krenuli da ga blokiraju. Podvrgnut je regulatornoj kontroli u Velikoj Britaniji i Evropskoj uniji.

Taj posao bi bio među 30 najvećih akvizicija u istoriji. To je patuljak od Amazonove kupovine MGM-a od 8,5 milijardi dolara ranije ove godine i najveće uspešne kupovine Majkrosofta do sada, kupovine profesionalne mrežne platforme LinkedIn 2016. za 26,2 milijarde dolara.

Microsoft se takmiči sa Sony-em i Nintendo u svetu video igara, ali ostaje na poslednjem mestu, navodi Microsoft. Ovom akvizicijom, tehnološki gigant sa sedištem u Redmondu želi da postane konkurentniji u industriji.

„Njegova vizija za transakciju je jednostavna: Xbox želi da poveća svoje prisustvo u mobilnim igrama, a tri četvrtine Activision-ovih gejmera i više od trećine njegovih prihoda dolazi od mobilnih ponuda“, navodi Microsoft.

Preuzimanje Activision-a nije dobro pristajalo Federalnoj trgovinskoj komisiji, novoohrabrenoj saveznoj agenciji koja ima zadatak da zaustavi formiranje monopola. Microsoftova obećanja da će ključne igre poput „Call of Duti“ učiniti dostupnim na više platformi nisu pokolebala FTC (Savezna trgovinska komisija SAD-a). Komesari su tvrdili da je kupovina antikonkurentna u žalbi podnetoj ranije ovog meseca.

„Sa kontrolom nad sadržajem Activision-a, Microsoft bi imao mogućnost i povećan podsticaj da zadrži ili degradira Activisionov sadržaj na načine koji značajno smanjuju konkurenciju—uključujući konkurenciju u pogledu kvaliteta proizvoda, cene i inovacija“, navodi se u žalbi.

Majkrosoft osporava tvrdnju da bi mu taj posao doneo bilo kakav monopol. Xbox i Activision, rekla je kompanija prošlog petka u odgovoru na tužbu FTC-a, „samo su dve od stotina izdavača igara, koji se takmiče pružajući različite vrste igara na različitim platformama po različitim cenama, sve do 0 dolara. “

Ključ za pravnu borbu? „Zov dužnosti.“

„Slučaj FTC-a se odnosi na… jednu igru, „Call of Duti“,“ rekao je predsednik Majkrosofta Bred Smit tokom godišnjeg sastanka akcionara kompanije u decembru.

Activision je izdavao novu epizodu „Call of Duti“ svake godine od 2003. godine, kada je igra pucnjave debitovala. Ovogodišnji Modern Varfare II ostvario je prodaju od milijardu dolara u prvih 10 dana nakon objavljivanja 28. oktobra, uprkos ceni od 70 dolara.

Modern Varfare II uključuje režim priče, kooperativni režim i platformu za više igrača koja igračima nudi pogled iz oka vojnika na istorijske i zamišljene bitke. Programeri igara „Call of Duti“ konsultovali su se sa savetnicima Pentagona o mehanici bitke kako bi ih učinili što je moguće realnijim. Najveća prednost franšize je režim za više igrača, koji omogućava timovima gejmera da se bore jedni protiv drugih, ponekad na šampionatima.

„Call of Duti“ je bila najprodavanija igra u mesecu kada je izašla rekordnih 14 uzastopnih godina, rekao je Met Piskatela, savetnik za industriju video igara u istraživačkoj kompaniji NPD Group.

„Ne postaje mnogo veći od „Call of Duti“,“ rekla je Piskatela.

Platforme kao što su Xbox i Sony PlayStation ostvaruju prihod od „Call of Duti“ na dva načina: prodajom igara i transakcijama u igri. Igrači mogu da kupe specijalno oružje i „skinove“ oružja, što ga čini dugoročnim izvorom prihoda za platforme, rekao je Džošua Foust, koji je pisao o industriji video igrica i identitetima potrošača.

Sony je zabrinut da će izgubiti ovaj dugoročni izvor prihoda ako „Call of Duti“ više ne bude na PlayStation-u, najpopularnijoj svetskoj konzoli za igre, rekao je Foust. Sony tvrdi da će Microsoft ukinuti PlayStation pristup igri ako akvizicija prođe. Predstavnici kompanije Sony nisu odgovorili na upite.

Microsoft, Sony i Nintendo ponekad zaključavaju popularne igre u ekskluzivnim ugovorima, u nadi da će igrači posebno zainteresovani za, na primer, Mario Bros. ili The Last of Us kupiti njihov sistem, a ne konkurentski za pristup naslovima. Sony ima 286 ekskluzivnih igara, dok Ksbok ima 59, rekao je Smit.

FTC je zabrinut da Microsoft planira da uskrati Activision naslove, uključujući „Call of Duti“, od Sony-a i drugih konkurenata.

U odgovoru FTC-u podnetom u petak, Microsoft tvrdi da nije finansijski isplativo ukloniti „Call of Duti“ sa PlayStation-a.

„Plaćanje 68,7 milijardi dolara za Activision nema finansijskog smisla ako taj tok prihoda nestane“, rekli su advokati Microsofta u odgovoru. „Niti bi imalo smisla degradirati iskustvo igre i otuđiti milione „Call of Duti“ igrača koji igraju zajedno koristeći različite tipove konzola.“

Microsoft je dalje tvrdio da su Ksbok i Activision „samo dve od stotina izdavača igara, koji se takmiče pružajući različite vrste igara na različitim platformama po različitim cenama, sve do 0 dolara“.

Feist ima IouTube kanal i Tvitter nalog gde govori o Ksbok izdanjima i vestima koristeći ime KSBOKSOBI. On je u intervjuu rekao da posao štiti konkurenta više nego potrošača. Sony tvrdi da bi Microsoft mogao da menja cene konzola i igara po volji bez straha od gubitka tržišnog udela ili potrošača, što Sony, kao tržišni lider, već čini, rekao je Feist.

Takođe je rekao da PlayStation ima ekskluzivne „Call of Duti“ ponude u igri i sadržaj koji Ksbok nema. Microsoftova akvizicija bi stvorila „paritet konzole“, rekao je Feist.

Microsoft ima ugovore sa Nintendo-om da „Call of Duti“ učini dostupnim na Nintendo konzolama. Bellevue, Valve iz Vašingtona, proizvođač PC platforme Steam, rekao je da dogovor sa Microsoftom za „Call of Duti“ nije neophodan.

Sony nije pristao na dogovor.

Majkrosoft je takođe ponudio da podnese pravno obavezujući dekret o saglasnosti FTC-u da će kompanija ponuditi „Call of Duti“ Sony-u i drugima tokom jedne decenije.

Neki potrošači se takođe protive kupovini. Grupa od 10 gejmera podnela je tužbu prošle nedelje kako bi sprečila Microsoft da kupi Activision, tvrdeći da će ugovor potisnuti konkurenciju i smanjiti izbor potrošača.

Denzel Dikens, koji igra „Call of Duti” više od pet godina, rekao je da dok je igrao konkurentske vojne igre kao što je Battlefield, „Call of Duti” je najpopularnija i najzabavnija. Rekao je da se svake godine igra poboljšava i da ima više detalja. On i četiri prijatelja zajedno igraju „Call of Duti“ onlajn, rekao je.

„Toliko dugo postoji, kvalitet je vremenom postajao sve bolji“, rekao je Dikens, koji ima 32 godine. „Call of Duti“ postavlja letvicu za igru i mehaniku vojnih strelaca.“

Dikens poseduje Ksbok Series Ks, PlayStation 5 i nedavno je dobio računar. On igra „Call of Duti“ na Ksbok-u i PC-u, a koristi svoj PlayStation 5 za igranje ekskluzivnih konzola poput „The Last of Us“.

Feist je rekao da svake godine kupuje novu verziju „Call of Duti“ i da se igra sa svojom braćom i prijateljima. Sviđa mu se grafika i realizam, a posebno je bio uzbuđen zbog režima za jednog igrača u „Modern Varfare II“. Feist takođe ima PlayStation 5 gde igra ekskluzivne konzole, kao što su igre Spider-Man.

Konsolidacija industrije

Spajanje poput Microsofta i Activision-a smatra se „vertikalnim spajanjem“, rekao je David B. Hoppe, osnivač i upravljački partner Gamma Lav-a iz San Franciska.

Vertikalna spajanja se obično posmatraju kao podrška konkurenciji, jer dve kompanije sa komplementarnim uslugama postaju jedna, sa jednom maržom profita koja posluje sa potrošačima, rekao je Hoppe. Ali kada su kompanije prevelike, regulatori mogu tvrditi da prestaju da brinu o kupcima.

U tužbi, FTC je tvrdio da je Activision među „Big 4“ najvećih studija za video igre, zajedno sa Ubisoftom, Take-Tvo Interactive i Electronic Arts.

Hoppe je rekao da denominacija Big 4 izostavlja druge studije koji proizvode igre vrhunskog kvaliteta, kao i najveću kompaniju za video igre na svetu Tencent. Igre koje su najskuplje za pravljenje nazivaju se „AAA“ naslovi.

„Activision možda neće imati istu dominaciju u prostoru razvoja video igara „AAA“ naslova kao što predlaže FTC“, rekao je Hoppe.

Kineski tehnološki i zabavni gigant Tencent napravio je nekoliko akvizicija studija za video igre, kao što je proizvođač „League of Legends“, Riot Games, 2011. A prema Rojtersu, kompanija trenutno preusmerava svoju strategiju spajanja i akvizicija na kompanije za igre na sreću u inostranstvu.

Konsolidacija industrije su „veće, neizvesne struje koje se dešavaju u pozadini mnogo toga što je došlo do vrhunca onoga što Microsoft radi sa Activision-om“, rekao je istraživač Foust.

Microsoft je prošle godine kupio jednu kompaniju za igre na sreću, ZeniMak Media, za 7,5 milijardi dolara. ZeniMak je matična kompanija Bethesda Softvorks, proizvođača serija blokbaster igara kao što su „Fallout“ i „The Elder Scrolls“.

Prema žalbi FTC-a, trenutne brige komesara potiču od posledica te akvizicije. Microsoft se obavezao Evropskoj komisiji da neće praviti ekskluzivne naslove za Ksbok.

„Ali, ubrzo nakon što je EK odobrila transakciju, Majkrosoft je objavio svoju odluku da napravi nekoliko novonabavljenih ZeniMak naslova, uključujući „Starfield“, „Redfall“ i „The Elder Scrolls VI“, ekskluzive za Microsoft“, navodi se u žalbi.

Microsoft je u odgovoru rekao da poštuje svoju obavezu i da su prve dve igre koje je Bethesda objavila nakon njene akvizicije — „Deathloop“ i „Ghostvire: Tokio“ — postale jednogodišnja PlayStation ekskluziva i nakon toga bile dostupne na Ksbok-u. Ali za buduće ZeniMak igre, odluke kompanije bi se donosile „od slučaja do slučaja, uzimajući u obzir potražnju i raspoloženje igrača“.

Deo Majkrosoftove ponude za Sony uključuje pravo da prodaje „Call of Duti” kao deo Game Pass-a, Majkrosoftove usluge pretplate na igre, koju Foust naziva „igre kao-usluga”.

Dok je Sony dominantan igrač na tržištu platformi za video igre, Game Pass je lider na tržištu pretplate za igre u oblaku. Pokrenut je 2017. godine i ima više od 25 miliona pretplatnika.

Prema FTC-u, Microsoftova akvizicija bi takođe bila način gušenja konkurencije u igricama u oblaku. Sporazum bi „omogućio Microsoftu da potisne konkurente svojih Ksbok igraćih konzola i brzo rastućeg sadržaja pretplate i poslovanja u oblaku“, navodi se u saopštenju komisije.

Dikens je rekao da bi „Call of Duti“ na Game Pass-u, na koji se korisnici mogu pretplatiti za 9,99 dolara mesečno, eliminisalo cenu od 70 dolara i omogućilo mu da troši više na transakcije u igri.

Dikens je takođe rekao da misli da će Sony biti skloniji da pravi igrice za više igrača kao što je „Call of Duti“ ako akvizicija prođe. Njegova najigranija igra ove godine bila je Halo Infinite, ekskluzivna pucačina za Ksbok.

Feist je rekao da igra u oblaku može učiniti igru pristupačnijom – takođe među razlozima koje je Microsoft naveo da bi opravdao dogovor.

„Ako sam na pauzi za ručak na poslu, moći ću da imam pristup da igram na svom telefonu“, rekao je Feist. „Uskočiću i odigraću brz meč.

Zbog dužine i troškova FTC procesa, Hoppe je rekao da bi Microsoft mogao na kraju raskinuti sporazum. Ipak, Microsoft je gurao dogovor napred.

„Iako smo verovali u davanje šanse miru, imamo potpuno poverenje u naš slučaj“, rekao je Smit iz Majkrosofta nakon objave tužbe FTC-a.