VAŠINGTON – Ilon Mask, novi vlasnik Tvitera, pozvao je Amerikance da u utorak izaberu republikanski kongres na američkom poluizboru kako bi bili protivteža demokratama predsednika Džoa Bajdena, što je prvi put da je izvršni direktor velikih društvenih medija eksplicitno stao na stranu, preneo je Rojters.
„Zajednička vlast obuzdava najgore ekscese obe stranke, stoga preporučujem glasanje za republikanski kongres, s obzirom na to da je predsedništvo demokratsko“, rekao je Mask u tvitu u ponedeljak pred više od 110 miliona pratilaca.
Republikanci su favorizovani da osvoje većinu u Predstavničkom domu na izborima održanim u utorak, a Senat je ocenio da su nestranački prognostičari napustili izbore. Demokrate trenutno kontrolišu oba doma.
Musk, najbogatija osoba na svetu i izvršni direktor Tesle (TSLA.O), preuzeo je Tviter u ugovoru od 44 milijarde dolara prošlog meseca i angažovao se u drastičnim merama, uključujući otpuštanje polovine osoblja i plan za naplatu plavih čekića.
Njegov apsolutistički stav o slobodi govora naveo je neke grupe da upozore na porast dezinformacija, a neke oglašivače da povuku svoju potrošnju. Rezbijanje korisnika koji se lažno predstavljaju Mask navelo je Tviter da suspenduje komičarku Keti Grifin.
Kasnije je dodao: „Otvoren sam za ideju da ponovo glasam za demokratu u budućnosti“ i rekao da je istorijski bio nezavisni koji je glasao za demokrate.
Musk je kritikovao Bajdenovu administraciju i demokrate zbog njihovih predloga da se milijarderi oporezuju i daju više poreskih podsticaja električnim vozilima proizvedenim u sindikatima. Tesla nema sindikate u svojim fabrikama u SAD.
Republikanci bi mogli da iskoriste većinu u bilo kom domu da zaustave Bajdenovu agendu i pokrenu potencijalno politički štetne istrage o Bajdenovoj administraciji i porodici.
Kajl Kondik, iz Centra za politiku Univerziteta Virdžinije, rekao je da je malo verovatno da će Muskove reči uticati na ishod izbora.
„Teško je očekivati da će bilo kakva vrsta ‘potvrde’ slavnih, jer ovo u osnovi jeste, imati mnogo, ako uopšte ima uticaja na ponašanje birača,” rekao je Kondik.
Upitana o Muskovim komentarima, sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer je rekla: „Predsednik je često govorio o važnosti glasanja, a ja ću to ostaviti tamo da se ne mešam u bilo kakav izborni razgovor.
Bivši republikanski predsednik Predstavničkog doma Njut Gingrič opisao je Maskove komentare kao „veoma ohrabrujuće“.
Musk nije sam među rukovodiocima društvenih medija u zauzimanju otvorenih političkih stavova.
Šeril Sandberg, bivša operativna službenica vlasnika Fejsbuka Meta Platforms Inc (META.O), na primer, dala je velike donacije progresivnim kandidatima i podržala demokratsku predsedničku kandidatkinju Hilari Klinton 2016.
Međutim, kao i drugi rukovodioci, Sandberg je prestala da eksplicitno kaže svojim sledbenicima kako da glasaju i potrudila se da drži distancu između svojih ličnih sklonosti i svog posla.
Bivši izvršni direktor Tvitera Džek Dorsi izrazio je osećaj otuđenosti i od republikanske i od demokratske politike, dok su izvršni direktor Mete Mark Zakerberg i njegova supruga donirali dve neprofitne organizacije koje su delile grantove državnim i lokalnim vlastima kako bi im pomogle u sprovođenju izbora.
U izjavi za Rojters, Džesika Gonzalez, ko-izvršni direktor Free Press-a, grupe za zastupanje, rekla je da Muskov komentar pokazuje da se „ne pokazuje kao ujednačen izvršni direktor kome oglašivači mogu da veruju“.
Prošle godine Tesla je preselio svoje sedište iz Kalifornije – svog najvećeg tržišta – u konzervativniju državu Teksas. Musk je takođe preselio svoju ličnu rezidenciju iz Kalifornije u Teksas, gde ne postoji državni porez na prihod.
U aprilu je Musk na Tviteru rekao da veruje da platforma „zaslužuje poverenje javnosti, mora da bude politički neutralna“.
Federalne vlasti istražuju Maska zbog njegovog ponašanja prilikom kupovine Tvitera, saopštila je kompanija u sudskom podnesku prošlog meseca. Američka komisija za hartije od vrednosti i Federalna komisija za trgovinu nisu komentarisali bilo kakve potencijalne istrage.