Trump je ‘ohladio’ američki sektor obnovljivih izvora energije iz vetra

Trump je ‘ohladio’ američki sektor obnovljivih izvora energije iz vetra

Donald Tramp se već dugo oglašava protiv energije vetra – tvrdeći da su turbine ružne, opasne po divlje životinje i preskupe – uz pretnju da poništi decenije industrijskog napretka samo nekoliko sati nakon ponovnog preuzimanja struje.

„Nećemo raditi na tome“, „Trump je rekao u ponedeljak dok se prvi put vratio u ovalni ured za četiri godine kao glavni komandant.

„Velika, ružna vetrenjača“, rekao je kako je potpisao niz izvršnih naloga koji je doveo sektor u krizu, dodajući da „ubijaju vaše ptice i uništavaju vaš prelepi pejzaž.“

Među merama bile su privremene zamrzavanja savezne dozvole i krediti za sve na obamove i na sshore vetroe projektima.

Jason Grumet, predsednik American Clean Pover Asocijacije (ACP), brzo je zakucao taj potez, rekavši da „povećava birokratske barijere, podrivajući domaću energetsku razvoj i nanošenje američkih preduzeća i nanošenjem američkih preduzeća i radnika.“

Nakon najava, akcije kompanija koje se bave energetikom u domenu vetra su pale u crveno.

„Imalo je pravi efekat hlađenja na sektor“, rekao je Elizabeth Vilson.

Sukobni programeri već „podržavaju se od nekih od ovih projekata“, rekla je ona.

Dolazeći u isto vreme kada je proglasio „nacionalnu energetsku vanrednu situaciju“, neki posmatrači su primetili kontradiktornost u Trampovom napadu na energiju vetra.

Iako nije tako robusna kao u Evropi, energija vetra je 2023. činila oko 10 procenata američke proizvodnje električne energije – više nego dvostruko više od solarne energije.

Energija vetra na kopnu je takođe relativno jeftina, prema ekspertima, sa cenom po megavat-satu u rasponu od 27 do 73 dolara u 2024. godini, što je daleko manje od nuklearne energije ili uglja – iako bi stope mogle da variraju u budućnosti.

Ember, istraživački centar za energetiku, upozorio je u četvrtak da Sjedinjene Države „rizikuju da budu zaostale u čistoj industrijskoj revoluciji“ jer velike ekonomije poput Kine sve više „prihvataju vetar kao izvor jeftine, čiste električne energije“.

Ostaje da se vidi kakav će dugoročni efekti Trumpove akcije imati na sektoru, koji se poslednjih godina već suočilo sa borbama u Sjedinjenim Državama zbog rastućih troškova od inflacije i kamatnih stopa, zajedno sa montažom lokalne protivljenja projektima.

Offshore Vind Industrija, još uvek u povojima u Sjedinjenim Državama, verovatno će biti najteže pogodak, prema Vilsonu, jer je većina eksploatacionih morskih područja u saveznim vodama podložno Trumpovim merama.

Međutim, „većina samostalnog razvoja događa se na privatnim zemljama u kojima savezna vlada zaista nema kontrolu“, dodala je.

Dana pre nego što se povuče kancelarija, Trump je napisao na svojoj istinitoj platformi Društvene medijske medije: „Ne želim ni jedan (vjetrenjača) izgrađen tokom moje administracije.“

Taj je založen ozbiljno sabukao sektor, koji je zabrinut, mogao bi trajno blokirati subvencije ili odobrenja za životnu sredinu potrebnu za određene projekte.

Takvi potezi bi se verovatno osporili na sudu i brzu političku povratnu ulogu.

„Devedeset devet procenata nashore projekata snage vetra su na privatnim zemljištima, a privatni vlasnici zemljišta uglavnom vole ove vetroelektrane i oni dobijaju mnogo ekonomskih koristi od njih“, rekao je Michigan tehnološki univerzitet profesor Emeritus Barri Solomon.

Napomenuo je da su projekti u velikoj meri u republičkim predmetima vođenim navode kao što su Teksas, Oklahoma, Ajova, Kansas i Dakotas.

ACP je takođe upozorio da će ograničavanje razvoja vetra „povećati račune za potrošačke energije“.

Uprkos prekrivačima, neki stručnjaci ostaju optimistični.