Tencent i drugi počinju da sprovode novi nadzor Kine nad aplikacijama

Tencent i drugi počinju da sprovode novi nadzor Kine nad aplikacijama

Prodavnice mobilnih aplikacija u Kini koje vode Tencent Holdings, Ksiaomi i drugi počele su da zabranjuju izdavačima aplikacija da pokreću nove aplikacije ako ne obelodane sve zahtevaju vlasti, pokazuju dokumenti koje je Rojters dobio na uvid.

Ovi potezi su u skladu sa novim pravilima uvedenim prošlog meseca pošto Peking pooštrava nadzor nad mobilnim aplikacijama u zemlji. Pravila izazivaju konsternaciju u industriji da će objavljivanje aplikacija u drugoj po veličini ekonomiji na svetu postati veoma teško i da će mnoge aplikacije možda morati da budu uklonjene.

Nova pravila, koja zahtevaju od izdavača mobilnih aplikacija da podnesu poslovne detalje vladi, dala su prodavnicama aplikacija u Kini do kraja avgusta da uspostave svoje sisteme arhiviranja kako bi nadgledali nove aplikacije.

„Prodavnice Android aplikacija su potvrdile da nove aplikacije zahtevaju prijavu aplikacija od petka pa nadalje, a postojeće aplikacije to moraju imati od 31. marta nadalje“, rekao je Rič Bišop, izvršni direktor kompanije za izdavanje aplikacija AppInChina.

„To primorava sve globalne aplikacije u ovim prodavnicama aplikacija da ili osnuju lokalni entitet ili da rade sa lokalnim partnerom.

Nova pravila pokazuju da, iako se čini da su vlasti okončale višegodišnji, opsežni regulatorni udar na kineski tehnološki sektor, on se i dalje suočava sa nadzorom jer Peking ima za cilj da zadrži poslovne aktivnosti vezane za svoje socijalističke ideale.

Prošle nedelje, prodavnice aplikacija zasnovane na Android-u kojima upravljaju Tencent, Huavei Technologies (HVT.UL), Ksiaomi, OPPO i Vivo izdale su obaveštenja izdavačima aplikacija i poručile da će zabraniti prikazivanje novih aplikacija bez dovoljno papira na njihovim platformama. Neka od obaveštenja je video Rojters, dok su druga predstavljena u blogovima Ksiaomi, OPPO i Vivo.

Apple (AAPL.O) nije otkrio kako će njegova prodavnica aplikacija u Kini biti u skladu sa novim pravilima Pekinga. Od ponedeljka još ne proverava status prijave aplikacija, saopštila je AppInChina, pozivajući se na sopstvene provere.

Apple nije odgovorio na Rojtersov zahtev za komentar. Ministarstvo industrije i informacionih tehnologija (MIIT) nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar.

Tencent, Huavei, Ksiaomi, OPPO i Vivo takođe nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.

Tencent-ova VeChat, najpopularnija platforma društvenih medija u Kini, takođe je obavestila izdavače aplikacija da se isti zahtev za prijavu primenjuje na takozvane „VeChat mini aplikacije“, koje se odnose na aplikacije koje se objavljuju direktno na VeChat-u.

Prema Huavejevom obaveštenju, MIIT je uspostavio namensku radnu grupu za sprovođenje nove politike. Zakazano je razgovore sa učesnicima iz industrije o novoj politici.

U obaveštenju se takođe navodi da će prodavnice aplikacija morati jasno da obeleže status prijave svake aplikacije na svojim platformama.