Troruki robot diriguje nemačkim orkestrom

Troruki robot diriguje nemačkim orkestrom

Robot sa tri ruke obučen da oponaša dirigenta ljudskog orkestra debitovao je u nemačkom gradu Drezdenu, režirajući muziku komponovanu specijalno da dopuni veštine uređaja.

Robot, koji se sastoji od tri odvojene strukture nalik na ruke koje nose palice koje podsećaju na svetlosne sablje „Ratova zvezda“, dirigovao je muzičarima iz orkestra Drezdner Sinfoniker u dva nastupa tokom vikenda.

Robot je obučen da prepozna vreme otkucaja i ukazuje na dinamiku, sa različitim rukama koje mogu da se kreću nezavisno jedna od druge.

Ova sposobnost došla je do izražaja u izvođenju „Remek dela poluprovodnika“, dela kompozitora i pijaniste Andreasa Gundlaha po narudžbini Drezdner Sinfonikera.

Robot je mogao da koristi svoje tri ruke da vodi tri sekcije orkestra odvojeno na način koji ne bi bio moguć sa jednim ljudskim dirigentom.

Govoreći na nedeljnom nastupu, Gundlah je rekao da su ideju za robota inspirisali naučnici sa Tehničkog univerziteta u Drezdenu koji su razvili „‘kobote’— kolaborativne robote, koji nisu namenjeni da zamene ljudska bića, već da rade sa njima“.

Zatim je trebalo dve godine da se razvije i obuči robot dirigent u saradnji sa Tehničkim univerzitetom.

Gundlah je rekao da mi je proces učenja robota pokretima potrebnim za vođenje „pojasnio na potpuno nov način kakva je divna kreacija ljudsko biće“.

Rekao je da je potreban strpljiv rad da bi se mašina naučila „estetskim pokretima ruku koje orkestar može dobro razumeti“.

Dve robotove ruke su takođe vodile muzičare kroz premijeru „#kreuzknoten“ Vilanda Rajsmana, još jednog dela koji uključuje instrumente koji se istovremeno sviraju različitim tempom.