Kalifornijski regulatori u četvrtak su dali zeleno svetlo robotskoj taksi službi da počne da naplaćuje putnicima vožnju bez vozača u San Francisku, što je prvo u državi u kojoj desetine kompanija pokušavaju da obuče vozila da se upravljaju na sve zakrčenijim putevima.
Komisija za javna komunalna preduzeća Kalifornije jednoglasno je odobrila Cruiseu, kompaniji koju kontroliše proizvođač automobila General Motors, da pokrene svoju uslugu pozivanja bez vozača. Regulatorni organi su izdali dozvolu uprkos zabrinutosti za bezbednost koja proističe iz nemogućnosti Cruise-a da pokupi i ostavi putnike na ivičnjaku u svojim autonomnim taksijima, zbog čega se vozila moraju udvostručiti u saobraćajnim trakama.
Usluga prevoza u početku će se sastojati od samo 30 električnih vozila ograničenih na prevoz putnika u manje zakrčenim delovima San Franciska od 22 sata. do 6 sati ujutru. Ta ograničenja su osmišljena da minimiziraju šanse da robotski taksiji prouzrokuju materijalnu štetu, povrede ili smrt ako nešto krene po zlu. Takođe će omogućiti regulatorima da procene kako tehnologija funkcioniše pre nego što dozvole proširenje usluge.
Kruz i još jedan pionir robotskih automobila, Vejmo, već su naplaćivali putnicima vožnju u delovima San Franciska u autonomnim vozilima sa prisutnim pomoćnim ljudskim vozačem da preuzme kontrolu ako nešto krene naopako sa tehnologijom.
Ali sada je Cruise-u dozvoljeno da naplaćuje vožnju u vozilima u kojima neće biti drugih ljudi osim putnika – ambicija koju veliki broj tehnoloških kompanija i tradicionalnih proizvođača automobila teži više od decenije. Vozila bez vozača hvaljena su kao način da se vožnje taksijem učine jeftinijim, dok se istovremeno smanjuju saobraćajne nesreće i smrtni slučajevi uzrokovani nesavjesnim ljudskim vozačima.
Gil Vest, Cruiseov glavni operativni direktor, u postu na blogu pozdravio je glasanje u četvrtak kao „džinovski skok za našu misiju ovde u Cruiseu da spasavamo živote, pomažemo u spasavanju planete i uštedimo vreme i novac ljudima“. Rekao je da će kompanija početi postepeno da uvodi svoje plaćene vožnje.
Vaimo, koji je počeo kao tajni projekat u okviru internet moćne kompanije Google 2009. godine, koristi uslugu za pozivanje bez vozača u oblasti Feniksa od oktobra 2020. godine, ali navigacija kroz gustoću i poteškoće u zakrčenijim gradovima kao što je San Francisko predstavljala je zastrašujuće izazove za prevazilaženje robotskih taksija.
To je jedan od razloga zašto se Cruiseova novoodobrena usluga bez vozača u San Francisku tako strogo kontroliše. Osim što je ograničena na mesta i vreme gde je manje saobraćaja i manje pešaka na ulicama, Cruiseovoj službi bez vozača neće biti dozvoljeno da radi ni po jakoj kiši ili magli.
Dok je Kruzova prijava za taksi uslugu bez vozača u San Francisku dobila široku podršku pristalica koji se nadaju da će tehnologija postati održiva u drugim gradovima, neki stručnjaci za transport pozvali su Komisiju za javna komunalna preduzeća da postupa oprezno.
„Mnoge od navodnih prednosti (autonomnih vozila) nisu demonstrirane, a neke tvrdnje imaju malo ili nimalo osnova“, rekao je komisiji prošlog meseca Rajan Ruso, direktor transportnog odeljenja u Ouklandu u Kaliforniji.
Samo dostizanje ove tačke trajalo je mnogo duže nego što su mnoge kompanije zamislile kada su počele da rade na autonomnoj tehnologiji.
Uber, najveća usluga prevoza, nadao se da će do 2019. imati 75.000 samovozećih automobila na putu i upravljati taksi voznim parkom bez vozača u najmanje 13 gradova 2022. godine, prema sudskim dokumentima podnetim u predmetu visokog profila koji optužuje kompanija za krađu poslovnih tajni od Vejma. Uber je završio prodaju svog odeljenja za autonomnu vožnju Aurori 2020. godine i još uvek se oslanja skoro isključivo na ljudske vozače koje je bilo teže zaposliti od pandemije.
A izvršni direktor Tesle Elon Musk obećao je da će njegova kompanija za električne automobile voditi flotu robotskih taksija do kraja 2020. To se nije dogodilo, iako Musk i dalje obećava da će na kraju i biti